Paveikslėlių knygos akliems ir silpnaregiams vaikams

2017-04-07

2017 m. balandžio 4–5 dienomis LASS programos „Susitikimai“ renginiai vyko Kėdainiuose. Kaip šios programos dalis Kėdainių rajono savivaldybės M. Daukšos viešojoje bibliotekoje buvo atidaryta reljefiškai iliustruotų knygų iš Lietuvos aklųjų bibliotekos fondų paroda „Paveikslėlių knygos akliems ir silpnaregiams vaikams“.

Knygos šiai parodai buvo atrinktos pagal iliustravimo techniką ir panaudotas medžiagas. Parodą pristatė Lietuvos aklųjų  bibliotekos vyresnioji specialistė Audronė Gendvilienė, apžvelgusi  reljefinių iliustracijų gamybos būdus. Tarp pristatytų knygų yra įdomus, gana retas egzempliorius – vadovėlis Brailio raštu aklųjų mokyklos 1 klasei „Žiburėlis“, išleistas Lietuvos aklųjų draugijos leidyklos dar 1964 m. Jos iliustracijos sukurtos cinkografijos technika ant Brailio popieriaus. Auditoriją sudomino ne tik ši knyga, bet ir kitos, kurių iškilūs paveikslėliai sukurti ant mikrokapsulinio popierius, plastiko, pagaminti aplikacijų būdu ant kartono, išspausdinti iškiliais taškais, pasiūti iš audinių, odos, netgi numegzti. Susirinkusiųjų dėmesį patraukė reljefiškai iliustruota knyga „Pažinti meną pojūčiais: Lietuvos dailė 16–20 a.“ Tai LASS, Dailės muziejaus ir „Brailio spaudos“ bendras darbas. Iliustracijas sukūrė dr. Dijana Raudonienė ant plastiko, reljefas sukurtas vakuumavimo technika, o kad įspūdis būtų stipresnis, prie knygos pridėtas indelis su pavasario aromatu. Nemažą parodos dalį sudarė autorinės liečiamosios knygos, sukurtos vienu egzemplioriumi, tarp kurių – Gerdos Girnytės diplominis darbas „Augalų abėcėlė“.

Parodą papildė liečiamosios knygos, kurias sukūrė rankdarbių būrelio nariai iš LASS Kėdainių rajono filialo, Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos mokiniai, kiti rankdarbių mėgėjai. Kurti šias knygas paskatino LASS Kėdainių rajono filialo pirmininkė Asta Bobinaitė. Kaip pasakojo gimnazistai, kurdami liečiamąją knygą, jie susidūrė su sunkumais, nes nežinojo, kur gauti apie jas informacijos, o tos, kurią sužinojo iš mokytojos, nepakako. Todėl ši paroda tikrai praplėtė mokinių akiratį, o informacija, kad internete galima rasti daugybę pavyzdžių pagal reikšminius žodžius „reljefinė grafika“, „tiflografika“, „tactile graphics“, „tactile books“, jiems buvo ypač naudinga. Parodos atidarymo pabaigoje susirinkusieji buvo pakviesti dalyvauti 2017 m. tarptautiniame liečiamųjų knygų konkurse „Typhlo-Tactus“, nes iki rugsėjo 1-sios dar yra pakankamai laiko knygai sukurti.

Paroda Kėdainių rajono savivaldybės M. Daukšos viešojoje bibliotekoje vyks 2017 m. balandžio–gegužės mėnesiais.

Audronė Gendvilienė