Bibliotekoje Vilniuje susirinko IFLA LPD komitetas!

Nuo Suomijos iki Japonijos, nuo Norvegijos iki Indijos... Intensyvus tarptautinis bibliotekų darbas kaip tik dabar vyksta Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje Vilniuje, gyvai, ir dar lydimas pačių netikėčiausių sutapimų‼

Kovo 19–21 dienomis čia posėdžiauja Bibliotekų, aptarnaujančių asmenis, negalinčius skaityti įprasto spausdinto teksto, komitetas (IFLA LPD).

IFLA – tai tarptautinė bibliotekų asociacijų federacija, organizacija, burianti viso pasaulio bibliotekas. IFLA šiuo metu vienija daugiau nei 1500 narių iš maždaug 150 pasaulio šalių. LPD (en. Libraries for Print Disabled) – vienas iš daugelio IFLA komitetų. Komitete iš viso 17 narių iš Olandijos, JAV, Egipto, Japonijos, Kroatijos, Jungtinės karalystės, Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Indijos, Prancūzijos, Belgijos, Vokietijos ir, žinoma, Lietuvos. LAB šiame komitete atstovauja visam Baltijos regionui.

O žadėtas įdomus sutapimas – kad lygiai prieš 20 metų, taip pat kovo 19-ąją, LAB Vilniuje irgi vyko šio komiteto susitikimas! Tuo metu tiek mūsų biblioteka, tiek pats komitetas vadinosi kitaip, bet ir tada, ir šiemet susitikime dalyvavo 13 komiteto narių.
IFLA LPD komitetas organizuoja du kontaktinius susitikimus per metus, dar bent keturis kartus per metus susitinka nuotoliu.

Šių metų susitikime didelis dėmesys skiriamas Bibliotekų paslaugų prieinamumo žmonėms, negalintiems skaityti įprastai, gairėms. Kovo 21 d. visa diena skirta gairių darbo grupės susitikimui.
Taip pat pristatytos gairės prieinamumo metaduomenų kūrimui – gaires rengia kelios darbo grupės, kiekviena imsis atskiros metaduomenų kategorijos.
Bibliotekų atstovai peržiūri komiteto misiją ir tikslus, kurie turėtų būti atnaujinti, dėliojasi veiksmų planą ir diskutuoja apie tai, kaip turėtų atrodyti IFLA LPD komunikacija. Taip pat skiria dėmesį IFLA tinklalapio ir rengiamų dokumentų prieinamumo klausimams.

Kadangi 2024 metais Tarptautinis IFLA kongresas neįvyks, dauguma IFLA komitetų rugpjūčio mėnesį ketina organizuoti susitikimus ir konferencijas. IFLA LPD komiteto susitikimas bei konferencija vyks rugpjūčio 20–22 dienomis JAV, Vašingtone, Kongreso bibliotekoje. Susitikimo Vilniuje metu buvo aptarta konferencijos programa.

Komitetas susitiko su Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos Prieinamų leidinių konsorciumo (WIPO ABC) ir DAISY konsorciumo (tarptautinės organizacijos, kuriančios, palaikančios ir skatinančios standartus ir technologijas, skirtas visiems žmonėms suteikti vienodą prieigą prie informacijos) atstovais. Aptartas IFLA atstovavimas ABC valdyboje ir naujos bendradarbiavimo su DAISY konsorciumu galimybės.

Buvimas IFLA LPD komiteto dalimi leidžia mums susipažinti su kitose pasaulio šalyse veikiančių ir skaitančius kitaip aptarnaujančių bibliotekų veiklomis, naujovėmis, dalintis patirtimi ir prisidėti rengiant gaires pasaulio bibliotekininkams.