Naujas vartotojų aptarnavimo modelis LAB Ukmergės padalinyje

Minint Tarptautinę baltosios lazdelės dieną, 2018 m. spalio 15 d. Ukmergės kultūros centro mažojoje salėje įvyko Lietuvos aklųjų bibliotekos Ukmergės padalinio naujojo vartotojų aptarnavimo modelio (NaMo) pristatymas visuomenei ir aptarnaujamai bendruomenei.

2018 m. pradžioje padalinys iš senųjų patalpų Deltuvos g. 19, miesto pakraštyje, perkeltas į Ukmergės rajono savivaldybės suteiktas patalpas miesto centre, Kauno g. 16-4. Naujųjų patalpų plotas beveik dvigubai mažesnis nei ankstesniųjų, ir jų išlaikymo kaštai taip pat gerokai sumažės. Tačiau atsižvelgiant į naujas sąlygas, reikėjo kurti naujas vartotojų aptarnavimo gaires. Taip gimė NaMo idėja, kurios esmė:

- tikslinių auditorijų plėtra,

- bendradarbiavimas ir partnerystė,

- naujos edukacinės veiklos,

- patogi erdvė miesto centre „tyliajam“ lankytojui.

Jau 2017 m. pabaigoje ėmėme ruošti dirvą auditorijų plėtrai ir bendradarbiavimui. Ukmergės krašto neįgaliųjų organizacijos vadovė Dalia Unikienė ir jos organizacijos nariai maloniai sutiko dalyvauti diskusijų grupės tyrime, kuriuo mes, LAB tyrėjų komanda, siekėme nustatyti bendradarbiavimo poreikį ir galimybes, o taip pat kitą negalią turinčių žmonių poreikius LAB siūlomoms paslaugoms.

Naująjį modelį su jai būdinga energija ir entuziazmu iškart ėmė įgyvendinti LAB Ukmergės padalinio vyriausioji bibliotekininkė Asta Girnienė. Pradėtas bendradarbiavimas su įvairią negalią turinčių žmonių organizacijomis, rengiami garsiniai skaitymai ir įvairiausi edukaciniai užsiėmimai, visą vasarą rengti vaikų vasaros stovyklos užsiėmimai. Rezultatai akivaizdūs – per tris šių metų ketvirčius (9 mėn.) pasiekti beveik tokie apsilankymų ir renginių rodikliai, kaip per visus 2017 m. Ir tai – su vienintele darbuotoja ir tris mėnesius trukusiais persikraustymo darbais, kurie vyko nenutraukiant padalinio veiklų ir įsipareigojimų.

2018 m. spalio 15 d. renginio metu LAB direktorė Rasa Januševičienė pristatė naująjį modelį, siekiamybes ir rezultatus, o Ukmergės padalinio vyriausioji bibliotekininkė plačiau papasakojo apie persikėlimo į naująsias patalpas situaciją, padalinio veiklą , vykdomas edukacines veiklas. Padėkojome už geranoriškumą, neįgaliųjų kultūros ir informacijos poreikių supratimą Ukmergės politikams, partnerystę ir bendradarbiavimą – neįgaliųjų organizacijų vadovėms, už buvimą kartu – skaitytojams.

Sveikinimo žodžius ir gražiausius linkėjimus LAB Ukmergės padaliniui išsakė Ukmergės rajono savivaldybės mero pavaduotoja Klavdija Stepanova, Ukmergės krašto neįgaliųjų organizacijos pirmininkė Dalia Unikienė, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Ukmergės filialo pirmininkė Audronė Kreizienė, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorė Rasa Griškevičienė. Naujuoju vartotojų aptarnavimo modeliu aktyviai domėjosi ir kolegės – LAB Šiaulių ir Panevėžio vyriausiosios bibliotekininkės Jovita Lapinskaitė ir Nijolė Bielinskienė.

LAB Ukmergės padalinio istorija susijusi su šiame mieste veikusia aklųjų įmone, kuriai ilgus metus vadovavo dabartinis „Liregus“ direktorius Leonas Kirkilovskis. Simboliška, kad direktorius dalyvavo renginyje ir negailėjo gerų žodžių bibliotekai.

Koncertavo Ukmergės meno mokyklos mergaičių ansamblis ir Vilniaus Vilkpėdės bendruomenės socialinių paslaugų centro folkloro ansamblis „Versmė“ (vadovas Darius Mockevičius).

Po šventinio renginio visi norintys apsilankė naujosiose padalinio patalpose. Kiti pažadėjo NaMO užsukti artimiausiu metu.