Peršokti į pagrindinį turinį

Knygos "Visual impairment and work: experiences of visually impaired people" (2017, Routledge) apžvalga

Knygos "Visual impairment and work: experiences of visually impaired people" (2017,...

Knygos autorė Sally French Jungtinės Karalystės aukštojo mokslo įstaigose dirba nuo 1978 m. Taip pat ji yra dirbusi Rytų Londono universitete, Atvirajame universitete (kaip dėstytoja ir mokymo programos rengėja), Vinčesterio ir Hatfildo universitetuose.

Knygoje „Visual impairment and work: experiences of visually impaired people“ („Regos sutrikimai ir darbas: žmonių su regos sutrikimais patirtis“) rašoma apie regos negalią turinčių žmonių apmokamo darbo raidą Jungtinėje Karalystėje nuo XVIII a. iki šių dienų. Knygoje rasite informacijos apie regos negalią turinčių žmonių užimtumą nuo senesnių laikų iki dabar, jų profesijas, sužinosite apie sutrikusios regos asmenų patirtį darbo vietose. Tokio plataus požiūrio labai trūksta dabartinėje literatūroje apie regos neįgaliųjų užimtumą. Išanalizavus penkiasdešimt išsamių interviu su regos negalią turinčiais žmonėmis apie jų profesinę veiklą (pradedant žmonėmis, kurie dirba tradicinius darbus, tokius kaip telefono operatoriai, fizioterapeutai ir pianinų derintojai, iki tokių, kurie turi neįprastas profesijas ir dirba labai retai pasitaikančius darbus) ir, sugrupavus juos pagal profesijas bei pagrindžiant dokumentiniais, istoriniais tyrimais, papasakotas istorijas autorė susiejo su platesniu politiniu, ekonominiu, ideologiniu ir kultūriniu kontekstu. Iš interviu išryškėjusios temos pravers formuojant įdarbinimo politiką ir praktiką. Tai svarbu, nes daugybė darbingo amžiaus žmonių su regos negalia Jungtinėje Karalystėje neturi darbo. Ši knyga gražiai papildo vis gausėjančius literatūros šaltinius, kuriuose neįgalieji pasakoja apie savo gyvenimą. Be to, knyga prisideda prie augančios neįgalumo studijų disciplinos.

Pirmojoje dalyje pristatoma istorinė sutrikusios regos asmenų darbo apžvalga, aprašomas rankų darbas ir amatų dirbtuvės, būdingiausios profesijos.

Antroje dalyje sudėti žmonių pasakojimai. Čia sužinosite, kokius darbus sutrikusios regos žmonės dirba sveikatos apsaugos, reabilitacijos, socialinio darbo, socialinės priežiūros, muzikos, mokymo, kompiuterijos srityse. Dar rasite pasakojimų apie retesnes profesijas. Knyga baigiama rekomendacijomis įdarbinimo politikos formuotojams.

Skaitytojų nuomonės itin palankios. „Sunku būtų rasti žmogų, nepritariantį negalią turinčių žmonių lygioms galimybėms įsidarbinti ir gyventi lygiavertį socialinį gyvenimą. Tačiau realybė yra kiek kitokia. Svarbu ne tik keisti visuomenės požiūrį, svarbu, kad asmenys su negalia nenuleistų rankų, siektų panaudoti savo potencialą, gyventų savarankiškai, įgytų teisę apsispręsti bei pagarbą, kuriuos kiti laiko savaime suprantamais dalykais. Remdamasi tikrais, įtikinamais pavyzdžiais, Sally French daro paslaugą visiems, parodydama ne tik dabartinę padėtį darbo rinkoje, bet ir tai, ką žmonės gali pasiekti turėdami atkaklumo, ryžto ir, žinoma, šiek tiek pagalbos. Rekomenduoju šią knygą visiems, kurie kaip nors susiję su negalių įvairove ir darbu arba nori atkreipti dėmesį, su kokiais iššūkiais susiduria neįgalūs žmonės kasdieniame gyvenime“. – Lordas Blunkettas, Jungtinė Karalystė

„Ši nuostabi knyga dokumentuoja regos negalią turinčių žmonių darbą, remdamasi jų pačių žodžiais. Joje unikaliai pasakojamos pergalės ir sunkumų, sėkmės ir kovos istorijos. To nerasite jokiame vadovėlyje, o čia sužinosite, ko reikia, kad neįgaliajam pavyktų įsidarbinti. Be to, tai įdomus skaitinys.“ – Janas Walmsley’us, Atvirasis universitetas, Jungtinė Karalystė

„Ši knyga – nepaprastai svarbi ir ilgai laukta, keičianti požiūrį į tai, su kokiomis kliūtimis vis dar susiduria regos negalią turintys žmonės darbo rinkoje. Knygoje rasite 50 regos negalią turinčių žmonių pasakojimų pirmuoju asmeniu. J. French savo darbe pagrindinį dėmesį skiria regos negalią turinčių dirbančiųjų nuomonei ir patirčiai. Ji suteikia regos negalią turintiems žmonėms retą ir vertingą galimybę išsakyti savo nuomonę, o rezultatas – įžvalgų apie darbo praktiką spektras. Svarbiausia ponios French tyrimo dalis – rekomendacijos politikos formuotojams ir darbdaviams, kurias ji pateikia pabaigoje. Tai svarūs pasiūlymai, kaip pasiekti, kad daugiau regos neįgaliųjų rastų darbą“.

Knygą rasite LAB Vilniuje.

Apžvalgą parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"