Peršokti į pagrindinį turinį

Dvi naujos lėlės – Barbė su regos negalia ir Barbė su Dauno sindromu

Dvi naujos lėlės – Barbė su regos negalia ir Barbė su Dauno sindromu

2024 m. liepos 23 d. Įmonė „Barbie®“ pranešė apie pradėtą gaminti neregę baltaodę lėlę „Barbie Fashionista“ ir juodaodę lėlę „Barbie Fashionista“ su Dauno sindromu. Nuo šiol dar daugiau vaikų galės pasakoti savo istorijas žaisdami, – taip skelbiama Amerikos aklųjų fondo išplatintame pranešime.

Barbės kūrėjai bendradarbiavo su Amerikos aklųjų fondu ir Nacionaline Dauno sindromo draugija, norėdami užtikrinti, kad lėlių išvaizda tiksliai atspindėtų bendruomenes, kurioms jos atstovauja.

„Suprantame, kad Barbė yra ne šiaip eilinė lėlė, – ji simbolizuoja saviraišką, ji gali sukurti bendrystės jausmą, – kalbėjo „Barbie“ įmonės viceprezidentė Krista Berger. – Su pasididžiavimu pristatome naująją neregę lėlę ir naująją juodaodę lėlę su Dauno sindromu mūsų „Barbie Fashionistas“ linijoje, tuo patvirtindami savo įsipareigojimą kurti produktus, kurie simbolizuoja, kad visi esame pasaulio piliečiai, ir per lėles skatindami įtrauktį.“ „Barbie“ bendradarbiavo su Amerikos aklųjų fondu (AFB) – organizacija, siekiančia sukurti neribotų galimybių pasaulį neregiams ir silpnaregiams. Buvo siekiama užtikrinti, kad neregės Barbės detalės tiksliai atvaizduotų akluosius ir silpnaregius, įskaitant veidą, madą, aksesuarus, įpakavimą ir elektroninės prekybos komunikaciją. Neregė lėlė turi baltai raudoną lazdelę su atpažįstamu rutuliniu antgaliu, taip pat stilingus ir funkcionalius akinius nuo saulės. Kai kurie neregiai ar silpnaregiai jautrūs šviesai, todėl akiniai jiems suteikia apsaugą. Neregės Barbės rankos lankstosi per alkūnes, kad būtų patogu naudotis lazdele.

Įmonė „Barbie“ išbandė lėles su neregiais ir silpnaregiais vaikais. Vadovaujantis AFB rekomendacijomis, sukurta madinga lėlė, vilkinti atlasinę rožinę palaidinę su tekstūriniu rauktu sijonu, kurį įdomu čiupinėti. Papildomos detalės: ryškiaspalvės kontrastingos kabliukų ir kilpų sagutės lėlės palaidinei užsegti, taip pat elastinga sijono juosta, kad būtų lengviau keisti aprangą. Įmonė bendradarbiaudama su AFB sukūrė lėlės pakuotę, pritaikytą nematantiems žmonėms, įskaitant užrašą Brailio raštu ant pakuotės. Lėlės akys nukreiptos šiek tiek aukštyn ir į šoną, kad tiksliai atspindėtų kai kurių neregių žvilgsnį.

2023 m. įmonė „Barbie“ pristatė pirmąją lėlę Barbę su Dauno sindromu, kuri laimėjo Žaislų asociacijos teikiamą Metų socialinės atsakomybės iniciatyvos apdovanojimą. Šiais metais „Barbie“, pasitarusi su Nacionaline Dauno sindromo draugija (NDSS), pristatė dar vieną lėlę – juodaodę su Dauno sindromu „Barbie Fashionistas 2024“. Visais projektavimo proceso etapais „Barbie“ ir NDSS dirbo kartu, siekdamos užtikrinti, kad ši juodaodė Barbė su Dauno sindromu tiksliai atspindėtų Dauno sindromo bendruomenės narius ir jiems patiktų. NDSS organizacijos atstovai įvertino lėlės išvaizdą, plaukus, drabužius ir akinius. Bendradarbiaujant su NDSS, pasiekta, kad lėlė tiksliai atspindėtų Dauno sindromą turinčių žmonių fizines savybes, įskaitant žemesnį ūgį, ilgesnį liemenį ir žemą raumenų tonusą. Be to, lėlės delnuose yra viena linija, kuri dažnai siejama su Dauno sindromą turinčiais asmenimis. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas veido plastikai, kuri pasižymi apvalesne forma, mažesnėmis ausimis ir plokščiu nosies tilteliu. Migdolo formos akys šiek tiek pakreiptos, o rainelėje matyti balti taškeliai. Lėlės plaukai supinti į kasytes, tai buvo viena iš pagrindinių savybių, kurių prašė Dauno sindromo juodaodžių bendruomenė. Lėlės aprangoje panaudota mėlynos ir geltonos spalvų paletė, simbolizuojanti Dauno sindromą. Trys rodyklės kai kuriose suknelės detalėse simbolizuoja trečiąją 21-ąją chromosomą, kurią turi Dauno sindromą turintys asmenys.

Lėlė dėvi rožinius akinius, kurie simbolizuoja Dauno sindromą turinčius asmenis, nes jie dažnai turi prastą regą.

Žaidimas su lėlėmis padeda ugdyti vaikų empatiją ir socialinio bendravimo įgūdžius, skatina socialinius įgūdžius, kurių reikia, kad vaikai galėtų tobulėti, juk jie įsivaizduoja, kad gali tapti bet kuo. „Barbie Fashionistas“ lėlės yra daugiau nei 175 skirtingų odos atspalvių, akių spalvų, plaukų spalvų ir tekstūrų, kūno tipų, neįgalumo ir madingumo. Tai lėlės su odos ypatybe vitiligo (liet. baltmė), lėlės, kurios naudojasi neįgaliųjų vežimėliu ar galūnių protezais, lėlės su klausos aparatais ir lėlės be plaukų. 2024 m. lėlė „Fashionistas“ atspindi ilgalaikį įmonės „Barbie“ tikslą – kurti daugialypį grožio ir mados vaizdą, suteikiant galimybę vaikams per žaidimą su lėlėmis suvokti savo pasaulį. „2024 Fashionistas“ lėles, tarp jų neregę lėlę Barbę ir juodaodę lėlę Barbę su Dauno sindromu, jau galima įsigyti internetu šią vasarą didžiųjų mažmenininkų parduotuvėse. Jos kainuoja 10,99 JAV dolerių.

Barbie® Introduces the First Blind Barbie Fashionista Doll and Black Barbie Fashionista Doll with Down Syndrome, Allowing Even More Children to Tell Stories Through Play/ American Foundation for the Blind info@action.afb.org

https://afb.org/news-publications/press-room/press-release-archive/press-release-2024/blind-barbie [žiūrėta 2024-07-25]

Parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"