
Ne pelno organizacija „Scottish Borders“ 2022 m. rugpjūčio 9 d. rašė: „šiandien neregiai ir silpnaregiai skaitytojai gali švęsti Knygos mylėtojų dieną. Nuo šiol, norėdami skaityti savo mėgstamą kūrinį, balsu išsakys pageidavimą. Dabar bet kurią knygą iš didžiulės „Garsinių knygų“ bibliotekos, kurią valdo Britanijos nacionalinė organizacija RNIB (Karališkasis nacionalinis aklųjų institutas), galima pasiekti paprastu paliepimu „Amazon“ sukurtam virtualiam asistentui „Alexa“.
Vartotojams tereikia ištarti komandą, o „Alexa“ atliks paiešką internete ir paleis tai, ko prašoma, pavyzdžiui, garsinę knygą, muzikos įrašą ar tinklalaidę.
RNIB užsakymu „Amazon“ sukūrė programėlę, pavadintą „Įgūdžiu“ („skill“). Vartotojai ją atsisiunčia, įdiegia ir gali pasiekti bet kurią iš 37 500 RNIB garsinės bibliotekos knygų. Reikia paprašyti: „Alexa, atverk RNIB garsines knygas“ ir pasirinkti pavadinimą.
„Pradėjus silpnėti regėjimui, skaityti darėsi vis sunkiau ir sunkiau, – sakė Edinburge gyvenanti Joana Kerr (63 m.). – Su „Alexa“ ir programėle „skill“ atsivėrė pasaulis, vėl galiu patirti skaitymo malonumą.“
Kenas Reidas (63 m.) buvo pakviestas dalyvauti „Įgūdžio“ beta bandymuose. „Didžiąją savo gyvenimo dalį, netekęs regėjimo, skaičiau tik Brailio raštu, – pasakojo jis. – Arba turėjau griebti Brailio rašto eilutę, arba grotuvą ir sėdėti su mygtukų eile priešais save. Naudodamasis RNIB garsinių knygų programėle „Įgūdis“, galiu ramiai atsipalaiduoti, laisvomis rankomis išgerti puodelį arbatos, suvalgyti sausainį, tuo pat metu klausydamasis knygos.“
Studentė Eilida Morrison (21 m.) iš Aberdyno su juo sutinka. „Su „Alexa“ lengva mėgautis knyga, nes tereikia sušukti, ko nori, ir ji tai padarys. Kiek prisimenu, visada mėgau skaityti knygas. Kai buvau jaunesnė, skaitydavau tikrai sunkias knygas, bet dėl akių ligos negaliu vesti akimis iš kairės į dešinę, o kadangi žodžiai knygoje eina pagal šį modelį, padariau dalyką, kuris visus nustebino... Pasukau knygą 90 laipsnių kampu ir skaičiau vertikaliai. Paskui atradau stebuklingąsias garsines knygas, ir tai pakeitė mano santykį su knygomis, nes galėjau išklausyti daugiau knygų.“
RNIB jau seniai pritaikė naujas technologijas regos netekusių žmonių poreikiams. Ši didžiausia Europoje garsinių knygų biblioteka prasidėjo 1935 m. nuo Agathos Christie detektyvo „Rodžerio Akroido žmogžudystė“, įrašyto į dideles ilgai grojančias plokšteles. RNIB tobulino technologijas nuo analoginių iki skaitmeninių knygų, nuo magnetofono juostų, kasečių, kompaktinių diskų, atmintukų iki atsisiuntimų, o dabar perėjo prie paprastų balso komandų „Alexai“.
„Kažin ar būtų galima lengviau pasiekti mėgstamą knygą“, – sako RNIB Škotijos skyriaus direktorius Jamesas Adamsas. „Tokios balsu valdomos technologijos padeda akliesiems ir silpnaregiams mėgautis skaitymu lygiai taip pat, kaip regintiesiems. RNIB garsinės knygos prieinamos nemokamai visiems šalies akliesiems ar silpnaregiams.“
Iš savanoriškų aukų išlaikoma RNIB biblioteka per dieną išduoda iki 5 000 knygų. Per metus skaitytojams išduota daugiau nei 1,2 mln. pavadinimų skaitmeninių leidinių – jie juos parsisiuntė, gavo įrašytus į CD, USB. Be garsinių knygų išduodamos ir Brailio raštu išleistos knygos.
Šaltinis: https://www.bordertelegraph.com/news/20611438.rnib-launch-talking-books-skill-app-praised-users/
Parengė Audronė Gendvilienė
Komentarai