Peršokti į pagrindinį turinį

Balandžio mėnesį išleidome

Balandžio mėnesį išleidome

Dalinamės balandžio mėnesį specialiais formatais parengtų knygų sąrašu:

MP3

1. Daniel Philippe Mason. Žiemos kareivis

Viena, 1914-ieji. Iš kilmingos šeimos kilusiam medicinos studentui Liucijui Kželevskiui sueina dvidešimt dveji, kai Europą užplūsta Pirmasis pasaulinis karas. Vedamas nepasotinamo jaunatviško smalsumo ir troškimo atsidurti priešakinėse karo gydytojų gretose, jis pasisiūlo tarnauti, tikėdamasis dirbti gydytojo asistentu gerai organizuotoje karo lauko ligoninėje. Tačiau atvykęs į paskyrimo vietą Karpatų kalnuose prieš akis išvysta visai ką kita – neišbrendamo sniego apsuptame kelių trobų kaimelyje stūksančią laikina ligonine paverstą bažnyčią, kur tarp eilėmis suguldytų aimanuojančių kareivių karaliauja utėlės ir žiurkės, siaučia šiltinė ir nuolat veria stingdantis šaltis. Kželevskis netrunka sužinoti, kad ankstesnis daktaras paspruko, o sužeistaisiais beveik viena pati rūpinasi vienuolė sesuo Margaretė. Anksčiau nėkart rankose nelaikęs skalpelio Liucijus suvokia neturįs pasirinkimo – privalo imtis daktaro vaidmens.

2. Matt Haig. Vidurnakčio biblioteka

Ar dažnai galvojate, kas būtų, jeigu?.. Abejonių ir savigraužos iškankinta Nora Sid patenka į paslaptingą biblioteką tarp gyvenimo ir mirties. Joje esančiose knygose glūdi begalinės to paties žmogaus gyvenimo versijos. Visa, ką galėjai nugyventi, jei būtum pasirinkęs kitaip. Gal išties Nora jaustųsi laimingesnė, jei būtų tapusi roko žvaigžde, plaukike ar išpildžiusi vaikystės svajonę tirti ledynus? Vidurnakčio bibliotekoje jai suteikiama galimybė rasti atsakymą į kamuojantį klausimą – išbandyti visus gyvenimus, apie kuriuos svajojo, ir dalykus, kuriems pritrūko drąsos.

3. Harriet Tyce. Raudonasis apelsinas

Debiutinis rašytojos Harriet Tyce trileris „Raudonasis apelsinas“ – tamsus, unikalus ir intriguojantis. Elison – sėkminga moteris. Jos teisininkės karjera įgauna pagreitį. Namuose laukia rūpestingas vyras ir žavi dukra. Tačiau nepaisant pasiekimų ir ambicijų Elison yra tarsi užprogramuota save naikinti: moteris įsivėlusi į pavojingą seksualinį romaną, kuris netrukus peržengs visas ribas. Priklausomybė nuo alkoholio tampa nekontroliuojama. Elison klientė pripažįsta nužudžiusi savo vyrą ir sutinka su bet kokia bausme. Tačiau ji slepia grėsmingą paslaptį, o jos atskleidimas gali būti pražūtingas. Painūs siužeto vingiai bei simpatijų nekeliantys veikėjai trilerį, lyginamą su „Mergina traukinyje“, gerokai išskiria iš kitų.

4. Morgan Housel. Pinigų psichologija

Ar gali paprastas pareigas užimantis žmogus vien savo darbu susikrauti turtus? Tokį klausimą kelia ir autorius. Ko gero daug kartų girdėjote, kaip reikia siekti finansinės gerovės, skaitėte knygų apie finansus, kuriose siūlomi metodai turėtų padėti tapti milijonieriais. Tačiau kišenėje ir toliau švilpia vėjai... Autorius teigia, kad svarbiausia yra tai, kaip elgiamės su pinigais, o tinkamo elgesio sunku išmokti net ir labai protingiems žmonėms. Daugelį veiksmų lemia asmeninės istorijos, unikalus požiūris į pasaulį, ego, rinkodaros įtaka ar visų šių veiksnių dermė. Knygos autorius dalijasi devyniolika trumpų istorijų, kuriose pristato įdomų įvairių žmonių požiūrio kampą ir padeda suprasti, kas nulemia, kad vieni žmonės praturtėja, o kiti lieka vargšais.

5. Victoria Mas. Pamišėlių puota

Debiutinis Victoria Mas romanas buvo apdovanotas Renaudot des lycéens prizu. Tai gaivališkas, sodrus pasakojimas, kurio ašis – sudėtingas moterų likimas vyrų valdomame pasaulyje. XIX amžiaus pabaiga. Garsioje psichiatrijos ligoninėje, kuriai vadovauja vienas iš Froido meistrų daktaras Šarko, vyksta keistas eksperimentas – rengiama „pamišėlių puota“. Salpetrijero ligoninėje sutiksime daugybę pamišėlių, tačiau dalis gyventojų yra moterys, atstumtos savo šeimos ar vyrų, išvadintos isterikėmis bei beprotėmis ir išmestos už visuomenės ribų. Paryžiaus visuomenei „Pamišėlių puota“ yra laukiamiausias metų renginys, kuomet jie gali patenkinti savo smalsumą ir paspoksoti į „beprotes“, išsipuošusias tai vienai nakčiai. O pačioms pacientėms tai yra reta vilties akimirka.

6. Erika Amber. Melo kaina

Nepaisydami Bostoną užklupusio žiemos speigo, miesto gyventojai, prieš sėsdami prie Kūčių stalo šiltuose jaukiuose namuose, skubėjo užbaigti paskutinius darbus. Delija Kolins tikėjosi nors akimirkai nustumti į šalį vienuolika metų širdyje nešiojamą skausmą ir pajusti norą gyventi. Tuo metu kitame miesto gale Klaidas Stifvoteris troško vienui vienas užsidaryti tuščiuose namuose ir viskyje paskandinti gėlą. Jis vis dar nebuvo atsigavęs po žmonos mirties. Tą lemtingą dieną Delija ir Klaidas susitiks akis į akį su savo demonais – du svetimi žmonės gaus po aukso spalvos voką be adreso. O tame voke – kruopščiai saugota jų paslaptis.

7. Jean-Baptiste Andrea. Mano karalienė

Knygos veiksmas vyksta Prancūzijos pietuose, Provanse, Asos upės slėnyje. Šelas gyvena degalinėje su tėvais (iš čia pravardė – pagal Shell degalinių tinklą). Automobiliai čia retai pravažiuoja. Šelas nebelanko mokyklos. Jis kitoks. Vieną dieną ryžtasi išvykti į karą ir įrodyti, kad jis – vyras. Tačiau plokščiakalnyje virš slėnio joks karas nevyksta. Čia viešpatauja tik tyla ir brūzgynų kvapai. Ir mergaitė, kuri išnyra prieš jį kaip vėjo gūsis. Su ja viską atrandi, viskas tampa įmanoma. Jai, „savo karalienei“, Šelas paklūsta taip, tarsi pultų nuo stačios uolos. Iš meilės. Iš susižavėjimo. Žaisdamas... „Mano karalienė“ – odė laisvei, vaizduotei, kitoniškumui. J. B. Andrea knygos personažai – iškamuoti, prie visuomenės nepritapę žmonės, randantys harmoniją pasaulyje, kur vertybės kitokios; tai įstabi ir švelni istorija.

8. Philip Kerr. Kovo našlaitės. Kn. 1

Trilogijos „Juodasis Berlynas“ pirmoji knyga, kurioje skaitytojams pristatomas Bernis Giunteris – buvęs policininkas, manęs, kad ketvirtojo dešimtmečio Berlyno gatvėse regėjo jau viską, kol ima dirbti privačiu sekliu ir kiekviena byla, kurios imasi, įtraukia vis giliau į šiurpius nacių subkultūros ekscesus. Bernhardo Giunterio specializacija – dingusių asmenų, dažniausiai žydų, paieška. Turtingas pramonininkas nusamdo jį rasti dukros ir žento žudiką. Pora žuvo per neįkainojamo deimantų vėrinio vagystę. Giunteris greitai įtraukiamas į didžiulį politinį skandalą, į kurį įsivėlę du Hitlerio pakalikai – Geringas ir Himleris. Ieškodamas nusikaltėlio Giunteris patenka į lavonines, perpildytas nacių aukų; į triukšmingus naktinius klubus; į olimpines žaidynes, kuriose juodaodis Džesis Ovensas sutaršo arijų rasinės viršenybės teoriją; į garsios aktorės buduarą, galiausiai į Dachau koncentracijos stovyklą. „Kovo našlaitės“ – tamsiausias ir geriausias vadinamosios juodosios literatūros pavyzdys.

9. Qing Li. Miško maudynės. Shinrin-Yoku: apie gydantį gamtos poveikį žmogui

Japonų miško medicinos eksperto daktaro Qing Li knyga privaloma kiekvienam žmogui, kuris nori pagerinti savo savijautą šiame neįtikėtinai greitame pasaulyje. Miško maudynės yra terapija, kurios tikslas išmokyti žmones sąmoningai leisti laiką medžių apsuptyje, panirti į aplinką ir pagerinti savo sveikatą. Shinrin-Yoku nėra naujas mokslas. Japonijoje su stresu nesusitvarkantiems darbuotojams miško maudynės skiriamos jau nuo 1980-ųjų metų. Šalyje įsikūrę daugiau nei 60 miško terapijos centrų. Ši sveikatingumo tradicija yra propaguojama Japonijos valdžios, o miško vonios 2017-aisiais metais buvo įvardintos kaip vienos iš svarbiausių pasaulinių SPA tendencijų.

10. Louise Glück. Viltinga ir skaisti naktis

JAV Nacionalinį knygos apdovanojimą už poeziją gavęs eilėraščių rinkinys „Viltinga ir skaisti naktis“ – atsisveikinimo, išvykimo ir susitaikymo su mirtimi knyga. Į šią kerinčią knygą įžengi pro sapno vartus ir atsiduri toje pačioje, bet kitaip sutvarkytoje vietoje. Tai pasakojimas apie nuotykį, susitikimą su nežinomybe, drąsi riterio kelionė į mirties karaliją, pasakojimas apie pasaulį, kurį visada pažinojai, pasaulį, primenantį pirmuosius skaitinius, kur „trečiame puslapyje atsirado šuo, penktame – kamuolys“ ir kiekvienas pažįstamas dalykas ėmė ribėti it sapno apybrėža, „šuo pakilo dangun vytis kamuolio“. „Viltinga ir skaisti naktis“ pasakoja vientisą, bet iš dalies permainingą istoriją. Ši didingo užmojo knyga yra paslaptinga, pranašiška, širdį verianti ir kupina stebuklų.

11. Sandra Bernotaitė. Akys chimeros

Romano veikėjai – visa marga puokštė tarpukario literatūros pasaulio atstovų iš Lenkijos ir Lietuvos. Salomėja Nėris, Jonas Aistis, Aleksis Rannitas ir daug kitų žinomų vardų. Visi jie susitinka Kaune, sėda į garlaivį „Klaipėda“ ir išplaukia į Gelgaudiškį, kur ir šiandien galite aplankyti mažą dvarelį. Siužetas nukelia į 1939-ų metų liepos 25-ąją. Garlaivis išplaukia. Laukia daug absurdiškų situacijų, netikėtumų, įvairių diplomatinių vingrybių. Ir nieko keisto, juk apribotoje erdvėje atsidūrė itin skirtingi ir įvairiapusiški žmonės. Romane rašytoja atskleidžia tarpukario kasdienybę ir leidžia pažvelgti kaip gyveno rašytojai, kurių likimas galiausiai susiklostė sudėtingai. Sandra Bernotaitė atkūrė unikalią ano meto kalbą, kuri padeda geriau įsijausti į herojų pokalbius. Romanas – dovana lietuviškos literatūros gurmanams. Istorija ne kartą privers nusišypsoti ir mėgautis skaitymo malonumu.

12. Benas Lyris. Ramybės teologija

Tikrumas, susitaikymas su netobulu savimi priartina prie minties, kad tu gali būti pakankamas toks, koks esi. Išmokime priimti savo širdies gyvenimą ir gerbti kitų širdies gyvenimus. Ieškokime ne to, kas mus skaldo, – ieškokime to, kas sieja, ir tieskime tiltus. „Ramybės teologijoje“ rašoma apie vidinį asmens augimą ir ramybę šiame kelyje, apie tai, kaip priimti save, kaip įveikti baimes ir išsilaisvinti. Knygoje rasite minčių apie netobulumą, atsakomybę, sąžinę, susitikimą su kitu asmeniu, ji padės atrasti darną su pasauliu ir pasiūlys kryptį, kaip ieškoti prasmės. Ramybė ateina ne tada, kai viskas lengva, – ji ateina tada, kai turime dėl ko įveikti sunkumus. Kiekvienai metų dienai skirta po tekstą, kurį galima skaityti ir semtis ramybės keliais būdais: skaitant nuo tos dienos, kada knygą paimate į rankas; pradedant nuo pirmo puslapio; skaitant visą knygą; pradedant nuo bet kurio puslapio. Benas Lyris – kūrėjas, kunigas, gyvenimo prasmės terapeutas, ieškantis teigiamų dalykų, kurie padėtų išgyventi negandas ir susitaikyti su aplinkybėmis, kurių negalime pakeisti.

13. Louise Glück. Laukinis vilkdalgis

Aušrinė Louise Glück (g. 1943) – viena žinomiausių Amerikos poečių, 14 poezijos rinkinių ir poros esė rinkinių apie poeziją autorė. Poetė yra laimėjusi daugybę svarbių literatūrinių apdovanojimų, įskaitant Nacionalinį humanitarinių mokslų medalį, Nacionalinę knygos premiją, Nacionalinį knygų kritikų rato apdovanojimą ir daugelį kitų. 2003–2004 m. Louise Glück buvo paskelbta JAV poete laureate. 2020 m. Nobelio premija poetei skirta „už jos su niekuo nesupainiojamą poetišką balsą, kurio asketiškas grožis paverčia individo egzistenciją universalia“. 1993 m. Pulitzerio premija apdovanotas rinkinys „Laukinis vilkdalgis“ – savotiškas pokalbis tarp sode augančių gėlių, sodininko ir dieviškos esybės. Čia viskas remiasi poetine energija, išlikusia senuosiuose trubadūrų poezijos pavasario įvaizdžiuose, Biblijos lauko lelijose, gamtos atgimime. Autorė kalba apie meilę, mirtį, grožio trapumą ir būties laikinumą, apie viltį, atgimimą ir tikėjimą.

14. Connie Palmen. Tavo istorija, mano istorija

Tai biografinis pasakojimas apie poetų Sylvios Plath ir Tedo Hugheso, XX amžiaus antrosios pusės anglakalbės poezijos atnaujintojų, bendrą gyvenimą. 1956 m. amerikietei Sylviai atvykus studijuoti į Kembridžą ir ten sutikus Tedą, prasidėjo aistringa meilės istorija, kuri po septynerių metų tragiškai baigėsi Sylvios savižudybe. Po žmonos mirties Tedas niekaip nereagavo į pasipylusius kaltinimus dėl Sylvios mirties ir atsisakydavo bendradarbiauti su biografais. Tačiau prieš pat mirtį jis publikavo kelis dešimtmečius rašytus eilėraščius (Birthday Letters, 1998), kuriuose poetine forma apmąstė gyvenimą su Sylvia. Šis eilėraščių rinkinys įkvėpė Connie Palmen suteikti balsą visą gyvenimą pratylėjusiam Hughesui. „Tavo istorija, mano istorija“ – romanas apie beatodairišką meilę ir dviejų talentų bendrystę, negalėjimą atsiskleisti vienam šalia kito bei savojo poetinio balso paieškas. Tai ir intelektualus, dramatiškas svarstymas apie literatūros prigimtį bei grėsmes, keliamas dažnai kūrėjų taip trokštamo pripažinimo.

15. David Grossman. Žr.: Meilė

Devynerių Momikas – Holokaustą išgyvenusios poros vaikas. Rimtas berniukas, beveik nerandantis bendros kalbos su bendraamžiais, laiką dažniausiai leidžia skaitydamas „Hebrajų enciklopediją“ ir persirašinėdamas įvairiausias mintis į savo užrašų knygelę. Iš nuogirdų berniukui aišku, kad Nacių Žvėris padarė kažką siaubinga visiems, anuomet atsidūrusiems Ten šalyje. Augdamas tėvų išgyvento siaubo šešėlyje ir matydamas juos išgąstingai krūpčiojant nuo menkiausio garso, girdėdamas košmarų žadinamas aimanas, kasdien stebėdamas, kaip tėvai sukerta krūvą maisto, idant išliktų stiprūs, mat vieną sykį jiems jau pavyko išvengti mirties, bet kitą kartą taip lengva nebus, Momikas apsiginkluoja berniukiška drąsa susidoroti su Žvėrimi, kad išgelbėtų tuos, kuriuos myli. Tai jautrus, nepaprastai vaizdingas kūrinys, kuriame meistriškai sulydoma išmonė, gilios įžvalgos ir postmodernistinis pasakojimo stilius.

EPUB garso įrašas su tekstu

Ši leidinių grupė išleista LAB vykdant projektą „Sveikatingumo programų pritaikymas regos negalią turintiems vartotojams“ (SRFKT-2021-1-0134). Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis.

16. Peter Kelder. Jaunystės šaltinis: 5 Tibeto pratimai

Penki pratimai arba 10 minučių mankštos kasdien – ir pradėsite metus skaičiuoti atgal! Tibetiečių jaunystės paslaptis, kuria jau pasinaudojo du milijonai skaitytojų. Iš kartos į kartą Tibeto vienuoliai perduoda pratimų kompleksą, kuris iki gilios senatvės padeda išsaugoti jauną ir sveiką kūną. „Jaunystės šaltinis: 5 Tibeto pratimai“ – praktiniai nurodymai, kaip atlikti visus penkis pratimus, primenančius jogos pozas. Jiems kasdien užtenka keliolikos minučių, o praktikuojantys džiaugiasi išaugusia energija, tirpstančiu svoriu, geresne atmintimi, atsigavusiais plaukais, dingusiais skausmais ir tiesiog grįžusia jaunyste.

17. Matthieu Ricard. Meditacijos menas

Kad ir kur benuvyktų, budistų vienuolio Matthieu Ricardo klausia, kas yra meditacija, kaip ją atlikti ir ką galima pasiekti. Į minėtus klausimus jis atsako šioje įtaigioje ir lengvai suprantamoje knygoje. Sakoma, kad meditacija net išmintingiausiems yra viso gyvenimo kelias, tačiau atlikdami ją kasdien, galime imti kitaip suvokti save ir mus supantį pasaulį. Remdamasis savo vienuoliška patirtimi, atidžiu šventųjų tekstų skaitymu ir giliu budistų mokytojų pažinimu, autorius atskleidžia, kokią didelę naudą kiekvienam iš mūsų gali atnešti meditacija, grįsta nesavanaudiška meile ir atjauta.

Brailio raštu

18. Vanda Juknaitė. Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra. 1 kn.

Knyga iš pradžių buvo sumanyta kaip rašytojos autobiografija. Dėl sunkios ligos tarp dangaus ir žemės atsidūrusiai knygos autorei kilo mintis pažvelgti į savo gyvenimą iš anapus. Todėl tekste labai ryškus istorinio laiko naratyvas. Tačiau nejučia, pamažu tekstas virsta pastangomis susitaikyti su mirtimi. Pro kančios tamsą nelauktai prasiveržia gyvybės šviesa, neužgesinama gyvenimo meilė.

19. Fernanda Melchor. Uraganų sezonas. 4 kn.

Pasakojimui plūstant nelyg kriokliui ir kiekvienam nepatikimam pasakotojui atskleidžiant vis naujas detales, neregėtus ištvirkimo ir brutalumo poelgius, Fernanda Melchor, meistriškai valdydama ritmą ir kalbą, nuaudžia tvirtą prakeikto Meksikos miestelio portretą, atrasdama žmogiškumo krislus iš pažiūros beviltiškuose veikėjuose. „Uraganų sezonas“ – tai tikroviškas ir kvapą gniaužiantis romanas, kaip Roberto Bolaño „2666“ ar svarbiausi Williamo Faulknerio kūriniai, įtraukiantis ir niekaip nepaleidžiantis skaitytojo bei nušviečiantis pasaulį, kupiną mitologijos ir smurto, įsisunkusio į žemę ir apnuodijusio visa aplink.

Vaikams

20. Honor Head. Tavo geriausias Tu

Vaikams nuo 9 metų. „Tavo geriausias Tu neprivalo būti turtingas, garsus, turėti madingiausius sportinius batelius ar daugiausia patiktukų socialiniuose tinkluose. Tavo geriausiasis Tu yra psichiškai ir fiziškai stiprus, laimingas ir supratingas kitiems.“ Tavo kūnas ima keistis, supranti ir jauti vis daugiau, susiduri su sudėtingomis emocijomis. O socialiniai tinklai, kuriais pradedi naudotis, ne tik džiugina ar leidžia atsipūsti, bet sukelia ir nemalonių išgyvenimų. Ši knyga padės tau geriau suprasti save ir patars, kaip elgtis susidūrus su stresu, įvairiomis baimėmis, kaip valdyti socialiniuose tinkluose praleidžiamą laiką ir kitų naudingų dalykų, kad augtum sveikas ir laimingas.

21. Jurga Vilė. Sibiro haiku

„Sibiro haiku“ – tremties istorija, papasakota vaikams, vaiko lūpomis. Rašytojos Jurgos Vilės ir iliustratorės Linos Itagaki komiksų knyga apie tremtį sukrečia paprastumu ir neišsemiamos vilties jausmu. Pagrindinis knygos veikėjas – Algiukas – turi vaikiškų svajonių ir gyvena stebuklų kupiną vaikystę. Tačiau 1941 metų birželį, ankstų rytą, jį ir visą jo šeimą pažadina kareiviai. Šeima iškeliauja į svetimą ir nepažįstamą ledo šalį, kur tenka išgyventi badą, ligas ir sunkų darbą, kur nėra lietuviškų obuolių ir negyvena gandrai... „Įdomu, kad galima papasakoti tokią jautrią ir sudėtingą istoriją taip poetiškai, lengvai ir paprastai, kad vaikas galėtų ją priimti, per daug neišgąsdinant, bet ir nenutylint ten įvykusio siaubo“, – per knygos pristatymą pasakojo iliustratorė Lina Itagaki.

Žurnalai

IQ, 2022, Nr. 4

Metai, 2022, Nr. 4

Moteris, 2022, Nr. 4

Mūsų žodis, 2022, Nr. 4

National Geographic Lietuva, 2022, Nr. 4

Prie kavos. Sveikata, 2022, Nr. 4, 5

Savaitė, 2022, Nr. 14, 15, 16, 17 MP3, PDF

Žmonės. Legendos, 2022, Nr. 2

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"