Peršokti į pagrindinį turinį

ELVIS vartotojų apklausos rezultatai

2021 m. sausio mėnesį Lietuvos aklųjų biblioteka atliko ELVIS vartotojų apklausą apie garsinių knygų klausymosi įpročius.


Vykdant tyrimą apklausta 415 ELVIS vartotojų. Net 94 proc. apklaustųjų nurodė, kad garsinių leidinių klausosi namie, 28 proc. – lauke, o 19 proc. – viešajame transporte. Kai kurie nurodė, kad knygų klausosi dar ir darbe, kelionėse, gulint ligoninėje ar laukiant eilėse. Daugiau nei pusė vartotojų (53 proc.) garsinių leidinių klausymuisi naudoja išmanųjį telefoną, 31 proc. – MP3/CD grotuvą, 27 proc. – asmeninį kompiuterį, 25 proc. – „Victor Reader“ grotuvą. 78 proc. vartotojų naudoja išmaniuosius telefonus ar planšetinius kompiuterius, turinčius „Android“ operacinę sistemą, o 22 proc. – „iOS“.


Garsinius leidinius savarankiškai atsisiunčia 61 proc. respondentų. Artimųjų žmonių pagalba pasinaudoja 26 proc. vartotojų, į CD laikmenas įrašytus leidinius užsisako 21 proc. Interneto ryšiu namuose naudojasi 84 proc. respondentų.


Beveik kas trečias ELVIS vartotojas, dalyvavęs apklausoje, yra 51-69 m. amžiaus (28 proc.). Antra didžiausia pagal amžių grupė – 70 m. ir vyresni (26 proc.). Mažiausios vartotojų grupės – iki 18 m. (7 proc.) ir 19–35 m. (16 proc.)


Vartotojams taip pat buvo užduotas klausimas, kokiose srityse ir kaip LAB galėtų patobulinti savo veiklą. Gauti komentarai atskleidė, kad vartotojai norėtų programėlės išmaniajame telefone, kur garsinių knygų galėtų klausytis ir be interneto ryšio. Taip pat respondentai išsakė pasiūlymus apie ELVIS paieškos sistemą – siūloma ją supaprastinti, o perskaitytas knygas atskirti nuo dar neskaitytų. Vartotojai tikisi lankstesnės paieškos, kurioje būtų galima naudoti įvairius žodžių linksnius, autorių pavardes tiek originalo, tiek lietuvių kalba ir kt. Skaitytojai virtualioje bibliotekoje ELVIS norėtų matyti knygų viršelius. Taip pat pageidaujama, kad būtų galima rinktis iš didesnio kiekio negrožinių knygų: filosofinių, psichologinių, istorinių leidinių, knygų apie gamtą, mokslą, keliones, biografijų, taip pat vadovėlių, žurnalų, renginių ir koncertų įrašų. Kai kurie vartotojai norėtų knygų anglų kalba. Nemažai vartotojų pastabų sulaukė įrašų kokybė bei ELVIS sistemos veikimo sklandumas.

Atliktos apklausos rezultatai ne tik padėjo susipažinti su ELVIS vartotojų garsinių leidinių klausymosi įpročiais, bet ir atskleidė mūsų bendruomenės įvairovę. Maloniu atradimu naujiems vartotojams tapo tai, kad regos negalią turintiesiems tinkantys sprendimai kuo puikiausiai atliepia ir neuroįvairove pasižyminčių skaitytojų poreikius. Dalis telefonu apklaustų naujų ELVIS skaitytojų stebėjosi, kad paslaugas jiems teikia aklųjų biblioteka – dažnu atveju pirmoji reakcija būdavo „Jūs apsirikote, mes pas Jus nesilankome“, ir tik išaiškinus, kad ELVIS yra LAB valdoma virtuali biblioteka, pokalbį būdavo galima tęsti. Tiek disleksiją, tiek regos sutrikimus ar kitą negalią turintys vartotojai labai dėkingi bibliotekai už garsinius leidinius, pakeitusius jų ar jų artimųjų gyvenimą.

Surinkti duomenys leis priimti pagrįstus spendimus toliau tobulinant ELVIS prieinamumą, funkcionalumą bei leidinių pasirinkimą, taip pat identifikuojant bibliotekos vietą kultūrinių paslaugų sektoriuje bei formuojant bibliotekos identitetą. Tikimės, kad jau šiemet startuosiantis naujasis ELVIS atlieps mūsų augančios bendruomenės lūkesčius.

N.166

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"