Peršokti į pagrindinį turinį

Erasmus + projektas apie garsinių vadovėlių ir mokomosios medžiagos kūrimą

Erasmus + projektas apie garsinių vadovėlių ir mokomosios medžiagos kūrimą

  Garsinės knygos kuria sėkmę 

Gerai sukurti ir edukaciniu požiūriu integruoti garsiniai / elektroniniai vadovėliai ir mokomoji medžiaga – tai akademinės sėkmės raktas įprasto spausdinto teksto negalintiems skaityti mokiniams ir studentams visame pasaulyje. Šių įrankių kūrimo ir naudojimo technologijos sėkmingai pritaikytos daugelyje šalių, kuriose kalbama plačiai paplitusiomis kalbomis, pavyzdžiui, anglų ar ispanų. Pristatomo „Erasmus +“ projekto partnerių tikslas pristatyti šią praktiką sunkumų patiriantiems skaitytojams šalyse, kuriose vartojamos mažiau paplitusios kalbos. 

Stipri partnerystė, kuri išnaudos naujas galimybes 

Esame šeši partneriai iš penkių šalių Slovakijos, Šiaurės Makedonijos Respublikos, Šveicarijos, Lietuvos ir Latvijos. Latvija vadovauja „Erasmus +“ programos mokyklinio švietimo strateginės partnerystės projektui „Garsiniai vadovėliai – pagalba skaitymo sunkumų turintiems mokiniams ir jų mokytojams“ (Audio Textbooks Help for Challenged Readers and Their Teachers“, 2020-1-LV01-KA201-077533) 

Organizacijos partnerės yra „Stredna priemyselna skola elektrotechnicka“ (Slovakija), „Zdruzenje na Gragani Kreator Kumanovo“ (Šiaurės Makedonijos Respublika), Skaistgirio gimnazija ir Lietuvos aklųjų biblioteka (Lietuva), „Daisy Consortium“ (Šveicarija), o Latvijos disleksijos asociacija (Latvija) pagrindinis projekto partneris. 

Teisės klestėti visuomenėje klausimas 

Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijoje sakoma, kad prieinamumas yra pagrindinė teisė. Konvenciją pasirašiusios šalys besimokantiems, neatsižvelgiant į jų negalią, turi suteikti galimybę naudotis tinkama medžiaga, kad jie turėtų tokias pat galimybes mokytis ir gyventi, kaip ir jų bendraamžiai. Maždaug 20 proc. mokinių negali skaityti įprasto spausdinto teksto didžioji šio skaičiaus dalis yra skaitymo sutrikimus turintys žmonės ir tik maždaug 1 proc. – prastai matantys. Gauti prieinamą mokomąją medžiagą yra ne tik žmogaus teisė, bet ir negalinčių skaityti įprasto spausdinto teksto socialinės įtraukties skatinimas. Kadangi žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, būdingi vidutiniai ar aukštesni nei vidutiniai protiniai gebėjimai, rašytinių išteklių prieinamumas taip pat išlaisvina intelektualinį potencialą būti pilnaverčiais visuomenės piliečiais. Mokinys, kuriam veiksmingai padedama mokykloje, tampa puikia visuomenės investicija ir daro pažangą daugelyje žmogaus veiklos sričių. Tai žinome didžiųjų disleksijos pavyzdžių, tokių kaip Leonardo da Vinci, Thomas Edisonas, Steve'as Jobsas, Stephenas Spielbergas, Agatha Kristie ir daugelis kitų. 

Mokomasi kurti prieinamą medžiagą 

Kadangi turint pagrindines akademines kompetencijas, reikia maksimaliai išnaudoti mokinių ir studentų, negalinčių skaityti įprasto spausdinto teksto, intelektinį ir kūrybinį potencialą, šis projektas suteiks mokykloms, kitoms viešosioms institucijoms ir nevyriausybinėms organizacijoms galimybę kurti ir taikyti prieinamus vadovėlius ir kitą mokomąją medžiagą, naudojant „Daisy“ metodiką. „Daisy“ spausdintą tekstą susieja su garsu arba žmogaus balsu, arba balso sinteze (Text to Speech). Studentai gali manipuliuoti tekstu, didinti jį, pakeisti šrifto tipą ir dydį, karaoke būdu skaityti tekstą (skaityti ir klausytis vienu metu) ir naršyti tekste, kad rastų reikiamą informaciją. 

Keturi tikslai, kad būtų galima pasiekti mažiau paplitusių kalbų vartotojus  

Mes turime keturis tikslus: parengti vadovą, kaip kurti „Daisy“ vadovėlius ir apmokyti 150 žmonių; parengti 12–15 „Daisy“ vadovėlių (saugomų autorių teisių) ir 20–30 mokomosios medžiagos leidinių (be autorių teisių apsaugos); sukurti patikimą saugojimo platformą. Šios knygos bus išduodamos remiantis Marakešo sutarties nuostatomis, todėl jos bus prieinamos tik reikalavimus atitinkantiems mokiniams. Taip pat bus dalijamasi geriausia garsinių vadovėlių ir kitos prieinamos mokomosios medžiagos naudojimo klasėje patirtimi. 

N.164

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"