
Mąstyk kritiškai ir būk atidus! Įvairiomis akcijomis, kuriomis siekiama paremti Ukrainą ir jos žmones, prisidengia piktavaliai. Kad išvengtumėte apgaulių, policija rekomenduoja atkreipti dėmesį į keletą požymių, rodančių, ar naudos gavėjas yra patikimas. Remdamiesi šiomis rekomendacijomis ir sudarėme taisyklių, kurių galite laikytis kiekvieną kartą, kai norite paaukoti pinigų, sąrašą.
1. Patikrink informaciją
Atidžiai patikrink, ar sutampa sąskaitos numeris, nurodytas socialiniuose tinkluose ir oficialioje paramos fondo svetainėje. Jei nesutampa – nurodyta sąskaita gali būti nepatikima.
Pasidomėk ir paramos rinkėjo puslapyje pateiktais duomenimis: ar yra nurodyti organizacijoje dirbantys žmonės, organizacijos fizinis adresas? Ar pateikta, kiek lėšų jau yra surinkta ir kas jau įsigyta? Jei šių klausimų atsakyti nepavyksta, suabejok. Įsitikink, ar paramos prašanti organizacija yra registravusi savo veiklą Lietuvoje ir kiek laiko ji veikia Valstybinės mokesčių inspekcijos puslapyje. Jei organizacija atrodo nepatikima, nenurodo visų duomenų – rinkis kitą.
Būk atsargus ir dėl geradarių iš užsienio šalių, nes apie juos sunkiau surinkti informaciją!
2. Atmesk įtartinus paramos rinkimo būdus
Atkreipk dėmesį į paramos teikimo būdą – jei siūloma paremti tik kriptovaliutomis arba tik didelėmis sumomis – tai nėra geri požymiai.
Neaukok impulsyviai. Paramos rinkėjai nerašys į tavo asmeninį Facebook profilį ar SMS žinute, taip pat ir neskambins tavo asmeniniu telefono numeriu tam, kad paprašytų aukos. Todėl jei gausi asmeninių žinučių su prašymu paaukoti – nespausk jokių nuorodų, neatidarinėk jokių failų. Niekada elektroniniu paštu, socialiniuose tinkluose, SMS žinutėmis ar skambučiais neatskleisk savo asmeninės ar finansinės informacijos. Jei to prašoma, nutrauk pokalbį.
Jei gatvėje užkalbina ir prašo paaukoti, paprašyk daugiau informacijos apie organizaciją ir išstudijuok ją grįžęs namo. Jokiu būdu neperduok pinigų per tarpininkus. Jei organizacija yra patikima, informacijoje tikrai bus nurodytas sąskaitos, į kurią galima aukoti, numeris, ir aukoti galėsi apgalvotai bei užtikrintai.
3. Neįsileisk nepažįstamų į namus
Sukčiai ne tik prašo paramos, bet ir ją siūlo, kad galėtų įsiprašyti į tavo namus. Jie tai daro tam, kad galėtų apžiūrėti tavo turtą ir, pasitaikius progai, dalį jo pasisavinti. Neįsileisk į namus žmonių, siūlančių pinigus, maistą ar kitus daiktus bei paslaugas, jei jų neprašei. Jei lauki paramos į namus, paprašyk, kad paramos teikėjas praneštų, koks asmuo tau paramą pristatys ir įspėtų tave prieš jam atvykstant.
Kilus įtarimui, kad susidūrei su sukčiumi, neskubėk vykdyti jo prašymų – nedelsdamas pranešk policijai telefonu 112. Policija nustatys, ar tai sukčiavimas. Taip sukčiams gali užkirsti kelią pasinaudoti žmonių geranoriškumu!
Komentarai