Peršokti į pagrindinį turinį

Įtraukioji leidyba: viena knyga skirtingiems skaitymo poreikiams

Įtraukioji leidyba:  viena knyga skirtingiems  skaitymo poreikiams

Kas yra įtraukioji leidyba ir prieinamas leidinys? Bibliotekoje vakar lankėsi keliasdešimt Lietuvos leidėjų, leidybos studijų programos dėstytojų ir studentų, kuriems aktualus šis klausimas.

Įtraukioji leidyba – tai leidybos kryptis, kai patys leidėjai siekia užtikrinti savo leidinių prieinamumą visiems skaitytojams, nepriklausomai nuo to, kokiu būdu jie skaito (pavyzdžiui, naudodamiesi ekrano skaitymo programomis). Kodėl tai ypač svarbu šiandien?

  • nes nuo 2025 m. birželio įsigalios Prieinamumo reikalavimų įstatymas, suderintas su ES teisės aktais;
  • nes prieinamumas = kokybė visiems skaitytojams. Prieinamame leidinyje galima pasididinti šriftą, pasikeisti kontrastą, lengvai naviguoti leidinyje (yra aktyvus turinys, išnašos, nuorodos). Taip pat toks leidinys gali būti perskaitomas balso sintezės arba įgarsintas diktoriaus – tokiu atveju turi teksto ir balso sinchronizaciją.
  • nes įprastos popierinės knygos dėl regos negalios, įvairių fizinių būklių, disleksijos negali skaityti mažiausiai 10 % šalies gyventojų. Dar 10 % dėl regos būklės skaitmeninė knyga užtikrintų patogesnę skaitymo patirtį.
  • užsienio tyrimai rodo, kad negalintieji skaityti įprastai yra ypač aktyvūs vartotojai, kai skaitymo galimybė jiems suteikiama. Italijos duomenimis, negalintieji skaityti įprastai perskaito tris kartus daugiau knygų! Kanados duomenimis, apie 53 % negalinčiųjų skaityti įprastai per mėnesį perskaito 4 ir daugiau knygų.

Tikimės, kad prieinamų leidinių tik daugės! Tam LAB kuria mokymų programą, į kurią leidėjus pakvies jau 2024 m. pavasarį. Sekite naujienas mūsų socialiniuose tinkluose ir puslapyje itraukiojileidyba.lt

Viktoro Kalniko nuotraukos

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"