Peršokti į pagrindinį turinį

Sausio mėnesį išleidome

Sausio mėnesį išleidome

Dalinamės sausio mėnesį įgarsintų knygų sąrašu:

1. Robert Seethaler. Visas gyvenimas

Austrų rašytojo romanas apie paprasto žmogaus nepaprastą gyvenimą. Andrėjas Egeris – nekalbus vienišius. Jį, keturių metų sulaukusį berniuką, priglaudė griežtas giminaitis fermeris, kuris tai padarė ne iš meilės ar gailesčio, o dėl kelių pažadėtų banknotų, kuriuos mažasis Andrėjas atsinešė odiniame kapšelyje po kaklu. Kalnų kaimelyje jis praleis visą likusį savo gyvenimą, čia sutiks ir savo gyvenimo meilę. Pakviestas kariauti, Rytų fronte jis patenks į nelaisvę, kurioje praleis aštuonis metus, o grįžęs namo bus priverstas prisitaikyti prie gimtajame krašte įvykusių pokyčių. Šis romanas – tai tarsi nedidelis herojinis epas apie Alpių valstiečio gyvenimą.

2. Jeannette Fischer. Psichoanalitikė kalbasi su Marina Abramović. Menininkė kalbasi su Jeannette Fischer

Nors pokalbių su Marina Abramović yra daug ir laisvai prieinamų, dažniausiai jie nuslysta paviršiumi. Taikydama psichoanalizę Jeannette Fischer bando atrasti gelmines menininkės ir jos kūrybos jungtis. Psichoanalitikė, užčiuopusi sąmoningus ir nesąmoningus elementus, svarsto apie skausmą ir smurtą. Gilūs pokalbiai, sutelkti į asmens ir kūrybos psichoanalizę, praplečia žinias ne tik apie garsią menininkę ir jos kūrybą, bet ir apie performanso meną bei žmogaus psichikos galimybes. Knygos pagrindas – įrašai iš keturių dienų viešnagės 2015 m. vasarą M. Abramović namuose Hadsone, papildyti psichoanalitikės komentarais ir iliustracijomis iš keturių išsamiau nagrinėtų performansų.

3. Andreï Makine. Mylima moteris

Gonkūrų premijos laureato romanas – meistriškas kūrinys, kuriame pinama XVIII amžiaus Europos ir šiuolaikinės Rusijos istorija bei personažų išgyvenimai ir patirtys. Pagrindinis veikėjas yra vokiečių kraujo turintis rusų kino kūrėjas Olegas Edmanas. Pirmoji knygos dalis vyksta Brežnevo eros pabaigoje. Edmanas užsidegęs sukurti filmą pagal Jekaterinos Didžiosios gyvenimą. Sovietinės valdžios kišimasis neleidžia plėtoti idėjų, tačiau nepaisydamas visko Olegas yra pasiryžęs išsiaiškinti, kokia buvo Jekaterina. Meilužiai, nuotykiai, žmogžudystės… Ar ją mylėjo bent vienas žmogus, kokia ji buvo iš tiesų? Antroji knygos dalis apima kiek vėlesnius laikus, kai Rusiją valdė Borisas Jelcinas. Olegą įdarbina vietinis oligarchas, kuris Jekaterinos gyvenimą nori paversti drąsiu serialu… Olegas galynėjasi su klausimais, koks buvo carienės gyvenimas ir kaip per meną galima pažinti ir pavaizduoti kitą žmogų.

4. Alfredas Bumblauskas. Lietuvos istorija: paaugusių žmonių knyga. D. 3

Trečią „Lietuvos istorijos“ dalį istorikai Alfredas Bumblauskas ir Mangirdas Bumblauskas, kaip ir pirmas dvi, skiria jauniesiems skaitytojams. Kviečia juos išeiti iš pamokos ribų ir pasinerti į nuodugnesnius Lietuvos istorijos tyrinėjimus. Be abejonės, knyga bus įdomi ir suaugusiesiems, girdėjusiems šeimos vyresniųjų pasakojimų apie „smetoninę Lietuvą“. Autoriai, žaismingai provokuodami ar pateikdami, anot recenzentų, „nenunaudotus šaltinius“, skatina skaitytoją per gyvąją istoriją pažinti Vasario 16-osios Lietuvą. Aptaria du nepriklausomybės dešimtmečius, per kuriuos susiformavo modernioji lietuvių tauta, – nuo sudėtingomis sąlygomis sukurtos valstybės per pažangą ir augimą iki dramatiško Lietuvos valstybės praradimo. Knygoje aptariamos ir tokios visus dominančios temos kaip krepšinis ir tarpukario gardėsiai arba kodėl to meto Kaunas kartais vadintas ,,mažuoju Paryžiumi“. Apstu įdomių, negirdėtų ar primirštų mūsų krašto istorijos faktų, iliustruojamų nematytais vaizdais, amžininkų atsiminimais ir ekspertų vertinimais.

5. Vita Vilimaitė-Lefebvre Delattre. Kvėpuoti kitais

Elenai Picard tikrai pasisekė – ji ištekėjusi, augina dukrą ir gyvena savo motinos svajonių šalyje Prancūzijoje. Bet jos čia niekas nelaukia. Ji bijo nepritapti, bijo nuvilti. Ji bijo būti atstumta ir vieniša. Ji bijo būti savimi ir prarasti save. Ir ji pasirenka gyventi kaimynės Selinos, auklės Silvi, senutės Albertinos, arogantiškosios Odilės, savo meilužio Polio istorijomis. Susipainiojusi tarp tikrovės ir sapnų, iliuzijų ir apsėdimų, ji tolsta nuo tikrovės.

6. Bronislovas Matelis. Išgyvenimo dienoraštis

Bronislovas Matelis Vilniaus universitete baigė žurnalistikos bei verslo vadybos magistro studijas, kelis dešimtmečius dirbo žurnalistu ir leidinių redaktoriumi. Taip pat daug keliavo. Autorius į kalnus pirmą kartą išėjo 1983-iaisiais ir nuo to karto vis sugrįžta į įvairaus sudėtingumo kalnų maršrutus. Be nuolatinių kalnų žygių, dalyvavo ne vienoje ekspedicijoje j aukštesnes nei 7000 metrų aukščio viršūnes. Pamyre įkopė į E. Korženevskajos (7105 m) viršūnę. Lietuvos alpinizmo čempionatų prizininkas. Sukaupta patirtis kalnuose bei profesinėje veikloje autoriui leido giliau ir tikroviškiau pažvelgti į alpinistų ir keliautojų kasdienybę, atskleisti tai, ką jie išgyvena ir kaip keičiasi jų elgesys, kaip įveikia stresą, patekę į sudėtingas situacijas. „Išgyvenimo dienoraštis“ – tai pirmoji autoriaus knyga: keturios istorijos apie Lietuvos keliautojų ir alpinistų patirtus išgyvenimus Tatruose, Pamyre, Tian Šanyje ir Altajuje.

7. Witold Gombrowicz. Dienoraštis. D. 1

„Turiu tapti savo paties komentatoriumi, dar geriau – savo paties režisieriumi. Turiu nukalti mąstytoją Gombrowiczių, genijų Gombrowiczių, kultūros demonologą Gombrowiczių ir daug kitų nepakeičiamų Gombrowiczių“, rašė autorius. „Dienoraštis“ ir yra šio beprotiško užmojo įgyvendinimas. Witoldas Gombrowiczius pradėjo jį rašyti 1953-iaisiais Argentinoje, Buenos Airėse, ir užbaigė Prancūzijoje, Vanse, 1969-aisiais. Tai antrasis lietuviškas – naujais tekstais ir pratarme papildytas, pataisytas – „Dienoraščio“ leidimas.

8. Diane Chamberlain. Didelis melas mažame mieste

2018 m. Šiaurės Karolina. Morgan Kristofer vos dvidešimt vieni, o jos ir taip nelengvas gyvenimas per akimirką virsta visai nepakeliamu: prisiėmusi kaltę už nusikaltimą, kurio nepadarė, ji nubaudžiama trejus metus kalėti ir jos svajonė tapti menininke nustumiama į antrą planą. Tačiau po metų Morgan sulaukia paslaptingos lankytojos ir jos siūlymo – jei Morgan sutiks restauruoti seną, miestelio paštui kurtą freską, ji atgaus laisvę. Apie restauravimą Morgan ničnieko nenutuokia, tačiau kalėjime pasilikti taip pat nebegali, todėl sutinka. Ji negalėjo žinoti, kad po freską dengiančiu storu nešvarumų sluoksniu ras kraupų pasakojimą apie beprotybę, smurtą ir miestelio sąmokslą bet kuria kaina saugoti paslaptis.

9. Tahir Shah. Mago mokinys

Tai pasakojimas apie vakariečio klajones, gyvenimą ir patirtis Indijoje, pažintį su šalimi, kurios kasdienybė netelpa į racionalumo rėmus, kur kiekviena diena persmelkta neįmanomybės. Dar vaikystėje Tahirui Shahui nusišypsojo laimė sutikti iliuzionistą iš Šiaurės Indijos. Galiausiai jis nusprendžia palikti ramų ir patogų gyvenimą Londone ir leistis į kelionę po Indiją, ieškodamas žymiausio šio krašto mago. Pasakodamas apie savo klajones tūkstančius veidų turinčioje Indijoje, Tahiras Shahas suteikia galimybę apčiuopti dalelę šios šalies filosofijos ir gyvenimo būdo, išvysti pulką neįsivaizduojamų personažų, ryškiausiai atspindinčių Indijos kultūrą. Čia žmonės geba ryti akmenis ir laikinai apmirti, versti vandenį benzinu ar tiesiog būti dievu puse etato. Girtų dramblių gaujos, siaubiančios kaimus, kūdikių nuoma ir perukų verslu besiverčiančios šventyklos – tik menka dalis Tahiro Shaho aprašomos Indijos kasdienybės, kurioje gyvenimas visuomet keliauja koja kojon su mirtimi.

10. Noah Gordon. Jeruzalės deimantas

Deimantų šlifuotoją iš senos ir garbingos Europos juvelyrų giminės niujorkietį Harį Houpmaną sudomino nepaprasto geltonojo „Jeruzalės deimanto“ istorija, siekianti net biblinio karaliaus Saliamono laikus. Kai jo paprašoma pagalbos sugrąžinant legendinį akmenį Izraeliui, jis noriai sutinka. Bet, atvykęs į neramius Vidurinius Rytus, Haris įsitikina, kad misija bus sunki. Visos trys Šventosios Žemės religijos – judaizmas, krikščionybė ir islamas – gviešiasi neįkainojamo brangakmenio. Bendradarbiaudamas su Izraelio vyriausybės agente Tamara Štraus, kurios drąsa, protas ir grožis atvykėliui įkvepia ir aistrą, ir pagarbą, Houpmanas įsivelia į penkių šimtmečių senumo paslaptis ir intrigas.

11. Marie Benedict. Vienintelė moteris kambaryje

Bestseleris pasakoja neįtikėtiną talentingos aktorės ir savamokslės išradėjos Hedy Lamarr istoriją. Ja susižavi įtakingas ginklų pramonininkas Frydrichas Mandlas. Stipraus ir turtingo vyro globa atrodo tinkamiausias būdas apsisaugoti nuo nacistinės Vokietijos grėsmės, todėl ji sutinka tapti Mandlo žmona. Po vestuvių uždaryta į auksinį narvelį Hedi tampa brangia puošmena jo rengiamuose priėmimuose. Iš prigimties maištingo ir aštraus proto moteriai toks vaidmuo atrodo per menkas: ji dedasi į galvą viską, ką išgirsta prie vakarienės stalo kalbant įtakingus vyrus, o išsilavinimo spragas užpildo sutuoktinio bibliotekoje. Kai Mandlo despotiškumas ir draugystė su naciais tampa nepakeliami, Hedi ryžtasi pabėgti ir Holivude sušvinta nauja žvaigždė – Hedi Lamar. Tačiau kai filmavimo aikštelėje užgęsta šviesos, ji virsta išradėja, kuriančia sistemą, kuri padėtų kovoti su naciais. Deja, vyrų valdomame pasaulyje gražiai moteriai skirtas visai kitoks vaidmuo...

12. Albert Camus. Užrašų knygelės. D. 2

„Užrašų knygelės“ antroje dalyje spausdinami 1942–1951 metų užrašai. Šiuo laikotarpiu garsusis egzistencialistas, Nobelio premijos laureatas sukuria romaną „Maras“, dramą „Teisieji“, veikalą „Maištaujantis žmogus“. Užrašuose atsiskleidžia to meto istorija, įaudrinto pasaulio konvulsijos: ideologinis švarinimas, Šaltasis karas, politiniai procesai. Kaip elgtis absurdo pasaulyje? Maištas ar revoliucija? Įsitraukimas į literatūrą – liudijimas ar pramoga?..

13. Lucinda Riley. Meilės laiškas

Autorė skaitytojus užkariavo „Septynių seserų“ serija, o šį kartą kviečia aiškintis seną paslaptį. „Meilės laiškas“ – jausmingas, daugiasluoksnis, įtempto siužeto pasakojimas apie drąsą, ištikimybę, išdavystes ir meilę, o romantinius elementus autorė jungia su veiksmo trilerio žanru. Džoana Haslam – ambicinga žurnalistė, kuriai pavedama užduotis aprašyti legendinio aktoriaus laidotuves. Seras Džeimsas Harisonas mirė devyniasdešimt penkerių metų, nugyvenęs įdomų gyvenimą ir tapęs tikra savo kartos kino žvaigžde. Džoana greitai supranta, kad po išoriniu sero Džeimso gyvenimo spindesiu slėpėsi ir sukrečiančios paslaptys, galinčios sužlugdyti Britanijos karališkąją šeimą. Kadaise Džeimsas Harisonas parašė laišką, kurio turinys slepiamas kelis dešimtmečius. Lucinda Riley subūrė įdomių personažų kompaniją, o taip pat su sau būdingu atidumu dėmesio skyrė 1995-tų metų Londono aprašymams ir laikmečio nuotaikai.

14. Vladis Spāre. Piknikas krematoriumo šešėlyje

Latvių autorius Vladis Spare į sceną žengia su aukštos kokybės avangardine proza, kuriai reikia jaunatviško, emocingo skaitytojo, nestokojančio saviironijos. Apie ką šis romanas – atsakyti neįmanoma, bet jame tikrai rasite minčių apie meilę, mirtį, gyvenimą ir save. Tai kelionė, į kurią patraukė keli pagrindiniai veikėjai: Pepinas – nesėkmingas menininkas, Sofija dirba masažo kabinete, Vilis – krematoriume, o Betė yra poetė. Jie stabteli kapinėse, senamiestyje, zoologijos sode, oro uoste – visur, kur nuneša likimas. Jų kelionė nenuspėjama, nesvarbu, ar transporto priemonė yra taksi, katafalkas, ar senas gėlių vežimėlis.

15. Asta Blandė. Paauglystė: šeimos santykių išbandymas

Knygą rekomenduojame skaityti tiek tėvams, auginantiems paauglius (nuo 9 iki 19 metų), tiek paaugliams, kuriems šiuo laikotarpiu kyla nemažai klausimų. Ši knyga ne tik apie artimesnę pažintį su paauglyste, bet ir apie šeimos tarpusavio ryšį, sustiprinantį ir tėvus, ir bręstantį žmogų. Knygoje aptariamos šios temos: paauglys ir jo elgesio ribos; paauglys ir pokyčiai; paauglys ieško draugų; artumo poreikis paauglystėje; paauglys ir technologijos; paauglystės iššūkiai mokantis; paauglys ir karjera; paauglys ir pinigai.

Projekto „MoBiLait: mokymosi galimybių atvėrimas žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, per Lietuvos bibliotekų tinklą“ leidinys.

16. Jolanta Sondaitė. Myliu ir mamą, ir tėtį

Psichologė, Mykolo Romerio universiteto profesorė ir šeimos mediatorė Jolanta Sondaitė parašė savotišką vadovėlį visiems, kurie susiduria su viena sunkiausių krizinių situacijų gyvenime – skyrybomis. J. Sondaitė paaiškina, kokie yra vaiko poreikiai skyrybų metu, supažindina su galimais bendravimo ir tėvystės modeliais gyvenant atskirai, pasakoja, kas yra ir kuo naudinga mediacija bei kodėl sveika išvengti teismų maratono. Kaip neužkrauti psichologinės naštos vaikams, kurie yra niekuo dėti dėl šlyjančių tėvų santykių? Kaip išvengti kaltųjų ieškojimo? Kaip padėti vaikui nesijausti kaltam dėl skyrybų? Kaip išmokti bendrauti, kai bendrauti nesinori? Kaip reikšti neigiamas emocijas, nesukeliant barnių? Visuomet įmanoma rasti pagarbos kitam žmogui, tuomet net sudėtingiausios situacijos tampa lengvesnės.

Projekto „MoBiLait: mokymosi galimybių atvėrimas žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, per Lietuvos bibliotekų tinklą“ leidinys.

Vaikams

17. Vytautas V. Landsbergis. Kaip pelytė Zita žmogumi pavirto

Pirmoji dviejų dalių nuotykių istorijos dalis. Pelytė Zita ir tarakonas Dzioba atlieka daugybę žygdarbių: išlaisvina Zitos tėvelius, nugali katiną Mickų ir svarbiausia – išgelbsti pasaulį nuo teroristų bombos. „Zita, maža, jautri, kiek užsispyrusi ir savanaudiška pelė, augo, keitėsi ir brendo. Palaipsniui jos baimė virto didele narsa bei ryžtu, o svajones papildė pažinimas, patirtis ir išmintis. Patrauklūs ir kiti veikėjai – tarakonas Dzioba, varnas Krankaitis, burtininkė žiurkė Liolia, bankininkas Antanas, žmogelis su savo silpnybėmis, liūdnasis Narcizas, katinas Mickus ir kt.“ (vaikų psichologė Sigita Lesinskienė).

18. Vytautas V. Landsbergis. Kaip pelytė Zita pasaulį išgelbėjo

Mūsų Zitutė yra tikra bailiukė. Ji bijo katinų, bijo tamsos ir bijo siaubų, tačiau dar labiau bijo, kad jos baimės išsipildys, todėl mokosi jas nugalėti. Vytautas V. Landsbergis knygelėse apie Zitą parodo, kad žmogiškąsias silpnybes galima įveikti. Antroje knygelėje „Kaip pelytė Zita pasaulį išgelbėjo“ Zita jau gerokai drąsesnė ir nuovokesnė. Ji susiranda draugą kirstuką Aloyzą ir jie kartu su kitais pagalbininkais leidžiasi į nuotykį. Pasauliui gresia šiukšlių uraganas! Bandydami sustabdyti katastrofą, draugai keliauja iki Himalajų, pakeliui įveikdami daugybę kliūčių ir pavojų. Vytautas V. Landsbergis kalba apie draugystę, ekologines problemas ir narsą. Siužetas lengvai įtrauks vaikus. Knygos tekstas nesudėtingas ir smagus.

19. Vytautas V. Landsbergis. Kas tas Pūkis? Pūkio pasakos. 1–5 knygos

„Kas tas Pūkis?“ – penkios pirmosios lapiuko Pūkio pasakos vienoje knygoje. Tai pasakos apie lapiuko Pūkio pažintis su aplinka, jausmais, daiktais ir sutvėrimais. Jose paprastu, žaismingu stiliumi aptariama viena konkreti vaikui suprantama problema ar supažindinama su kokiu nors gyvenime laukiančiu sudėtingesniu reiškiniu, tarkim, dėde dantistu. Pirmosios pasakos susilaukė daugybės teigiamų įvertinimų, nuskambėjusių tiek iš profesionalių vaikų edukologų lūpų, tiek iš tėvų. „Pūkio pasakos“ – tai knygelės 2–7 metų vaikams, kuriose paprasta ir linksma forma pasakojama apie bendraamžio lapiuko pasaulio pažinimą, draugus, pramogas, skaudžias ir linksmas gyvenimo pamokas.

20. Vytautas V. Landsbergis. Oi, tas Pūkis! Pūkio pasakos. 6–10 knygos

„Oi, tas Pūkis!“ – antroji knygelių apie lapiuką Pūkį rinktinė. Joje sudėtos penkios pasakaitės. „Pūkio pasakos“ – tai knygelės 2–7 metų vaikams, kuriose paprasta ir linksma forma pasakojama apie bendraamžio lapiuko pasaulio pažinimą, draugus, pramogas, skaudžias ir linksmas gyvenimo pamokas.

BRF formatas

21. Jenny Offill. Orai

Mažametį sūnų auginanti bibliotekininkė Lizė nuolat jaučiasi neišnaudojanti savo potencialo. Trokšdama pokyčių, ji priima pasiūlymą papildomai padirbėti buvusios dėstytojos, klimato kaitos aktyvistės Silvijos asistente. Pagrindinė Lizės užduotis – atsakyti į plūstančius elektroninius laiškus apie klimato krizę ir pasaulio pabaigą. Dar ji padeda nuo narkotikų priklausomam broliui, mėginančiam kurti šeimą ir kovoti su savo baimėmis. Įsitraukusi į brolio rūpesčius, Lizė nė nepastebi, kaip pašlyja jos pačios santykiai su vyru. Ką daryti, kai ilgametė santuoka ima rodytis per daug patogi ir monotoniška, o į biblioteką vis užsuka žavus reporteris, įkūnijantis seniai pamirštą jaudulį? Romanas „Orai“ – fragmentiškas, sumaniai nupintas šių laikų moters vidinis monologas. Tai trumpas ir kartu atidumo reikalaujantis skaitinys – šmaikščiose Lizės įžvalgose ir kasdieniuose nutikimuose atsispindi politinio, ekologinio ir emocinio klimato kaita. Subtiliame J. Offill romane gausu žmogiškos empatijos ir kandžios kritikos stabilumo stokojančiai visuomenei.

22. Eve Ensler. Atsiprašymas

„Atsiprašymas“ – knyga, kelianti giliausius ir intymiausius klausimus: kodėl vyrai smurtauja, o jų smurtas būna nukreiptas į artimiausius ir mylimiausius žmones? Kaip mes – visi kartu – galime padaryti tam galą? Ką reiškia atsiprašyti už tokius veiksmus? „Atsiprašymas“ – knyga, padedanti keistis. Joje rašoma apie tai, kaip, nepaisant paliktų žaizdų, galima vėl stotis ant kojų ir imti sveikti. Tai giliai sukrečianti knyga, kiekvieną iš mūsų skatinanti išdrąsėti, kalbėti tiesiai ir stengtis atleisti. Eve Ensler, kaip ir milijonai kitų moterų, didžiąją gyvenimo dalį praleido laukdama atsiprašymo.

Sudarytojos: Ina Praprovienė ir Audronė Gendvilienė. Tiflologinis kalendorius. 2022 metai. Šiame leidinyje pateikta informacija apie Lietuvos neregius ir silpnaregius, pelniusius šalies ir tarptautinius įvertinimus, žinomus šalyje ir užsienyje, taip pat apie tarptautines minėtinas tiflologines datas bei sukaktis.

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"