Peršokti į pagrindinį turinį

Unikali serija „Skaitinių valandėlė“ – paprasti tekstai tiek mokinukui, tiek senjorui

Unikali serija „Skaitinių valandėlė“ – paprasti tekstai tiek mokinukui, tiek senjorui

Kaip žinia, vis didėjanti mūsų auditorijos dalis – senjorai. Daliai vyresnio amžiaus skaitytojų ne tik nusilpsta rega, bet dėl senatvinių pakitimų ir gretutinių ligų atsiranda kitų sensorinių ir / ar kognityvinių sutrikimų: gali nusilpti atmintis, pasidaryti sunkiau sutelkti dėmesį ar suvokti daugiaprasmį tekstą.

Dar 2016–2017 m. LAB vykdė bandomąjį projektą, kurio metu išleido specialiąją leidinių seriją „Skaitinių valandėlė“, kurioje pateikti skirtingų žanrų neilgi kūrinėliai: eilėraščiai, sakmės, mįslės, anekdotai, pasakos, atsiminimai, laiškai. Pagal temą tekstai papildyti intarpais, padedančiais sutelkti dėmesį į skaitomą kūrinį ir geriau jį suvokti: gamtos garsais, paukščių balsais, skudučių, armonikos melodijomis, dainos posmais.

Nujausdami, jog tokie literatūros produktai labai reikalingi ir plačiai pritaikomi, matėme poreikį juos kurti nuosekliau, profesionaliau, turėti teorinį pagrindimą.

Todėl 2021 m. su LKT parama įgyvendinome projektą „Skaitinių valandėlė: paprasti garsiniai tekstai ypatingam skaitytojui“. Jam subūrėme įvairių disciplinų (socialinio darbo, literatūros, gerontologijos, teisės, bibliotekininkystės) ekspertus ir parengėme metodiką, skirtą literatūros kūriniams adaptuoti ir parengti „palengvintu“ formatu.

Metodikai pagrįstumo suteikė betarpiškas bendradarbiavimas su tikslinėmis grupėmis – specialiosios serijos leidiniai buvo naudojami veiklų metu M. Marcinkevičiaus ligoninės slaugos skyriuje bei dienos centro „Šviesa“ užimtumo veiklų metu. Šių įstaigų darbuotojai vertino klientų reakcijas į klausomus adaptuotus garsinius leidinius, fiksavo klientų įvardijamus savijautos ir emocinės būklės pokyčius.

Džiaugiamės, kad „Skaitinių valandėlės“ leidiniai sulaukė didelio pasisekimo: klausydamiesi jų žmonės atsipalaiduodavo, prisimindavo malonias patirtis, patirdavo teigiamų emocijų. O jei dar įraše išgirsdavo savo krašto tarmę – sugrįždavo mintimis į gimtąsias vietas.

Projektas sudomino ir specialistus, teikiančius kultūros, sveikatos priežiūros, socialines paslaugas – metodikos ir leidinių pristatymo renginys subūrė 450 specialistų iš visos šalies. Renginio įrašą Youtube platformoje peržiūrėjo 1,2 tūkst. unikalių vartotojų! Kolegos dalijosi savo patirtimis, pabrėžė bendradarbiavimo naudą, o renginyje pasisėmę įkvėpimo, ketina adaptuotais literatūros produktais praturtinti savo teikiamas paslaugas.

Norėjote sudalyvauti metodikos pristatyme, bet nespėjote? Pristatymo įrašas čia: https://www.youtube.com/watch?v=nePnLSHch10&t=3780s

Jei norite susipažinti su parengta metodika, ją galite parsisiųsti čia: https://labiblioteka.lt/data/public/uploads/2021/12/skaitiniu-valandele_5.pdf

O „Skaitinių valandėlės“ serijos leidinius rasite virtualioje bibliotekoje ELVIS, kuria naudotis gali visi, negalintys skaityti įprastai: https://naujaselvis.labiblioteka.lt/leidiniai?filter%5Bpaieska%5D=skaitini%C5%B3+valand%C4%97l%C4%97

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"