Peršokti į pagrindinį turinį

Pasaulinę baltosios lazdelės dieną kviečia paminėti kartu su tais, kurių rega yra silpna: „Už aplinką, matomą visiems!“

Pasaulinę baltosios lazdelės dieną kviečia paminėti kartu su tais, kurių rega yra silpna: „Už...

Spalio 15-ąją visas pasaulis mini Pasaulinę baltosios lazdelės dieną. Ta proga Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) kartu su parlamentaru Justu Džiugeliu rengia diskusiją „Už aplinką, matomą visiems“. Jos tikslas – atkreipti dėmesį į vis didėjantį prastai matančiųjų skaičių, papasakoti, su kokiais sunkumais jie susiduria, ir įkvėpti kuo daugiau žmonių kurti silpnaregiams tinkamesnę aplinką.

Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose Europos šalyse pastebima tendencija, kai sparčiai daugėja silpnai reginčių žmonių. Prie įgimtų ir įgytų ligų prisideda skaitmeninis akių nuovargis, pandemijos paskatintas nuotolinis darbas.

Statistikos departamento duomenimis, apie 300 tūkstančių prastai matančių mūsų šalies gyventojų, net nešiodami akinius ar kontaktinius lęšius, susiduria su dideliais sunkumais dėl nepritaikytos aplinkos. Net ir gerai matant neretam būna sunku pataikyti į nepažymėtas stiklines duris ar įskaityti daugelį instrukcijų, vaistų bei kitų produktų aprašymų, skelbimų ir tvarkaraščių. Silpnaregiai su tokiais nepatogumais susiduria kiekviename žingsnyje.

Dažnai jų prastesnė rega išoriškai nepastebima. O ir patys silpnaregiai nenori išsiskirti iš visuomenės, kad nebūtų nustumti į darbo rinkos bei socialinio gyvenimo pakelę, tad su savo problema lieka vieni.

LASS kviečia kiekvieną prisidėti prie silpnaregiams gyvenimą lengvinančių pokyčių.

„Vis dažniau ir garsiau kalbame apie reikalavimus ir standartus, teisinius reglamentus, užtikrinančius fizinės ir informacinės aplinkos pritaikymą, bet išėjus į gatvę tave pasitinka realybė. Toje realybėje pirmiausia trūksta didesnių raidžių: ant autobuso, ant kabinetų durų, skelbimuose, dokumentuose, elektroniniame laiške. Mano kasdienė aplinka galėtų išgirsti šūkį – „Myliu dideles raides“! Jį galėtų išgirsti kiekvienas, turintis valią raidėms: dizaineris, programuotojas, tarnautojas, specialistas, ar šiaip, kad ir laišką rašantis žmogus“, – apie silpnaregystės keliamus nepatogumus ir paprastą būdą juos įveikti kalba LASS fizinės aplinkos prieinamumo specialistas Vytautas Gendvilas.

Seimo narys Justas Džiugelis įsitikinęs, kad, siekiant realių pokyčių, labai svarbus bendradarbiavimas ir kiekvieno žmogaus įsitraukimas.

„Yra sisteminės problemos, kurias galima išspręsti tik reglamentuojant teisės aktais. Labai džiaugiuosi, kad pavyko įteisinti Asmeninio asistento paslaugą. Šiuo metu aktyviai dirbame, ieškodami geriausio varianto šunų asistentų ir vedlių reglamentavimui.

Tačiau yra ir smulkesnių kasdienių trikdžių, prie kurių sprendimo gali prisidėti absoliučiai kiekvienas žmogus, pradedant didelės ar mažos parduotuvės vadovu, baigiant aplinką prie savo namų tvarkančiu gyventoju. Iš patirties žinau, kad net mažytės pergalės suteikia daug džiaugsmo, tad kviečiu jas apjungti į vieną didelį pokytį ir visiems kartu džiaugtis gyvenimu šiuolaikiškoje, pagarba kiekvienam grįstoje aplinkoje“, – sako J. Džiugelis.

Pasaulinę baltosios lazdelės dieną Seime vyksiančioje diskusijoje „Už aplinką, matomą visiems“ ir kiekviename LASS filiale visoje Lietuvoje kalbėsime apie skirtingas regos galimybes bei aplinką, kuri būtų patogi visiems.

„Kuriant saugią ir patogią aplinką silpnai matantiems žmonėms, svarbiausi dalykai – kontrastas, nuspėjamumas, tolygus apšvietimas ir kuo mažiau atspindžių bei šešėlių. Vienspalvės erdvės, kai viskam, nuo lubų iki grindų, įskaitant ir iškabas, parenkami mažai besiskiriantys pilkų ar baltų spalvų tonai arba labai spindinčios erdvės, kai ant blizgių grindų krinta lempų šešėliai, o visa tai dar sustiprina veidrodžių ir stiklinių pertvarų atšvaitai, silpnaregiams kelia labai didelę įtampą. Ir klausimas, kas nugalės: ar noras pas jus užsukti ir gauti paslaugą (pvz., nusipirkti švarką ar aplankyti parodą), ar noras išvengti streso. Ir aš nekalbu apie žmones, kurie mato labai prastai. Tokia aplinka nepatogi net tiems, kurie mato dvi ar tris eilutes regos aštrumo tikrinimo lentelėje – turint tokį regos aštrumą, neįgalumas nenustatomas, o nepatogumų tenka patirti išties nemažai“, – situaciją komentuoja Ramunė Balčikonienė, Lietuvos aklųjų bibliotekos komunikacijos vadovė.

Drauge su pačiais silpnaregiais, partneriais iš LSMUL Kauno klinikų Akių ligų klinikų, Lietuvos aklųjų bibliotekos ir sprendžiamąją galią turinčiais politikais tarsimės, kaip padėti žmogui, kuriam staiga nusilpo rega. Kuo jam gelbsti technologijos ir technika? Ar nesuvaržomos žmogaus teisės, kai „priduodant“ pastatą nesilaikoma universalaus dizaino reikalavimų? Ar gali pilietis kam nors pasiskųsti, kai už savo namų durų nesijaučia saugus dėl prasto regėjimo, nors pilietines pareigas turi tokias pat kaip visi?

Diskusija „Už aplinką, matomą visiems“ vyks 2021 m. spalio 15 d. 10.00 val. Seimo Konstitucijos salėje (I rūmai, 3 aukštas, Gedimino pr. 53, Vilnius).

Diskusijoje dalyvauja: Lietuvos aklųjų bibliotekos komunikacijos vadovė Ramunė Balčikonienė, LSMUL Kauno klinikų Akių ligų klinikų gydytojas oftalmologas, Vaikų akių ligų skyriaus vadovas ir Retų akių ligų centro vadovas Arvydas Gelžinis, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos fizinės bei informacinės aplinkos prieinamumo specialistas Vytautas Gendvilas, Seimo narys Justas Džiugelis ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai.

Renginį bus galima tiesiogiai stebėti ir užduoti klausimus youtube.com Seimo kanale bei LASS „Facebook“ puslapyje.

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"