
2019 m. balandžio 17 d. priimta Europos parlamento ir tarybos direktyva (ES) 2019/882 Dėl gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų (toliau – Europos Prieinamumo aktas), kuri perkeliama į ES šalių teisines sistemas ir įsigalios 2025 m. birželį.
Likus aštuoniolikai mėnesių iki to laiko, kai Europos prieinamumo aktas įsigalios šalyse-narėse ir ims keisti skaitmeninio turinio ir knygų tiekimo grandinę, pradėtas įgyvendinti „Kūrybiškos Europos“ programos lėšomis remiamas projektas „Įtraukiosios leidybos procesų spartinimas skatinant bendradarbiavimą Europoje“ (angl. Accelerating Publishing Accessibility through Collaboration in Europe (APACE). Projektas vyks 24 mėnesius.
Pagrindinis APACE projekto tikslas – gerinti skaitymo galimybes negalintiesiems skaityti įprasto spausdinto teksto (kurių Europoje yra apie 100 mln.), skatinant dviejų el. knygų tiekimo grandinėje veikiančių bendruomenių – institucijų, aptarnaujančių negalinčiuosius skaityti įprastai ir leidėjų – bendradarbiavimą.
Paprasčiau tariant, skatinti knygų tiekimo grandinės veikėjus leisti prieinamus EPUB3 formato leidinius, kurie yra tinkami visiems vartotojams.
Projektą koordinuoja Italijos prieinamų knygų asociacija „Fondazione LIA“, o APACE projekto partneriais yra trys leidėjų asociacijos ir trys negalinčiuosius skaityti įprastai aptarnaujančios institucijos: Italijos leidėjų asociacija (AIE), Vokietijos leidėjų ir knygų pardavėjų asociacija (Börsenverein des Deutschen Buchhandels), Bulgarijos knygų asociacija (BBA), Nyderlandų bendrovė „Dedicon“, kurianti prieinamumo sprendimus, Suomijos prieinamumo biblioteka „Celia“ ir Lietuvos audiosensorinė biblioteka (LAB).
Projekto partneriai siekia patobulinti Europos leidybos sektoriaus įgūdžius prieinamumo srityje, prisidėti prie naujosios kartos įtraukiosios leidybos profesionalų rengimo, suteikiant jiems reikalingus įgūdžius.
Projektas yra labai savalaikis ruošiantis Europos prieinamumo akto įsigaliojimui ir dėl paradigmų kaitos – juo siekiama įtvirtinti nuostatą, kad išsyk prieinamų leidinių gamyba teikia ne tik socialinę, kultūrinę bet ilgalaikėje perspektyvoje – ir finansinę naudą.
Projektas pradedamas tyrimu, kurio metu analizuojamas Europos leidėjų ir specializuotų institucijų pasirengimas ir patirtis taikyti prieinamumo standartus skaitmeninių knygų leidybos ir platinimo procesuose. Tyrimo rezultatai apibrėš kitų projekto veiklų turinį – jais bus pagrįstas rengiamų mokymų programų turinys, kuris užtikrins, kad būtų išugdyti konkretūs įgūdžiai, reikalingi užtikrinti prieinamumo reikalavimams leidybiniuose procesuose.
Projekto veiklos – mokymai, tinklaveika, sąmoningumo didinimo akcijos ir pilotiniai projektai – bus įgyvendinami nuosekliais pasikartojančiais ciklais, kurie suteiks galimybę tolygiai gilintis į įtraukiosios leidybos temas.
Vasaros stovykla įtraukiosios leidybos tema suteiks galimybę megzti profesinius ryšius, dalytis patirtimis; informacinės sesijos „Klausk eksperto“ padės keistis geriausioms įtraukiosios leidybos praktikoms; pilotinių leidybinių projektų metu bus išmėginti pažangūs el. knygų rengimo ir platinimo metodai, o sąmoningumo didinimo iniciatyvos, kurias savo šalyse įgyvendins APACE partneriai, pademonstruos, kad apie prieinamumą užtikrinančius sprendimus įdiegus jau procesų pradžioje, šie nepareikalaus papildomų išteklių vėliau.
Projekto metu sukurti produktai – gairių rinkiniai, mokymų programos, susistemintos gerosios praktikos – bus viešai prieinami projekto internetinėje svetainėje visiems besidomintiems.
Projektas įgyvendinamas Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ ir Lietuvos kultūros įstaigų ir organizacijų dalyvavimo Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ paprogramėse „Kultūra“ ir „Tarpsektorinė“ valstybinio bendrojo finansavimo lėšomis.
Komentarai