Peršokti į pagrindinį turinį

Disleksija

Kas yra disleksija?

Disleksija – mokymosi sutrikimas, sukeliantis skaitymo ir rašymo sunkumų. Disleksiją turintiems vaikams ne visada lengva atpažinti kalbos garsus, dėl to ne taip parasta įsiminti žodinę informaciją ir ją greitai apdoroti. Gebėjimas atmintyje išlaikyti informaciją ir ją greitai suvokti – yra esminės pažinimo funkcijos, kurios labai svarbios norint sutelkti dėmesį, mokantis skaityti ir rašyti, siekiant suvokti erdvę ir laiką, atliekant organizacines užduotis. Todėl vaikai, turintys disleksiją, dažnai pavargsta: švietimo pagrindas – tekstai, o šie jiems sunkiai įveikiami. Paradoksalu, tačiau jų intelektas – dažnai aukštesnis nei vidutinis, dėl skaitymo sutrikimų lieka nepastebėtas. Dalis mokytojų ar tėvų vis dar laiko šiuos ypatingus vaikus tiesiog tinginiais – dėl to nukenčia jų išsilavinimas, savivertė, santykiai su aplinkiniais.

 

Disleksijos požymiai

 1. Vaikas lėtai skaito;

 2. Sukeičia vietomis skiemenis;

 3. Spėlioja – painioja panašios rašybos raides(apverstas raidžių simbolinio vaizdo suvokimas);

 4. Rašydamas daro daug klaidų, jam sunku perkoduoti garsus į raides (fonemos grafemose), painiai jungia raides;

 5. Sunkiai supranta perskaitytą tekstą, negeba jo atpasakoti;

 6. Neturi erdvinio suvokimo;

 7. Sunkiai supranta laiko (anksčiau – vėliau, vakar – rytoj), metų laikų sąvokas, jų seką;

 8. Mažiausiai 2 metais atsilieka nuo savo bendraamžių ugdydamiesi skaitymo ir rašymo įgūdžius.

Kaip padėti disleksikui?

 1. Į vaiko lavinimo procesus įtraukti kalbos specialistus, pedagogus, psichologus ir tėvus;
 2. Kurti disleksikui draugišką aplinką. Vaikas ne tik turi teisę į jam pritaikytą švietimo sistemą. Jam taip pat turi būti užtikrinta aplinka, kurioje jis gali laisvai diskutuoti apie savo sunkumus, jaustis suprastas ir palaikomas, nes tik tokioje aplinkoje galima tikėtis teigiamų pokyčių.

Kuo mes galime padėti?

 1. Garsinės knygos. Specialiu DAISY formatu parengiame ne tik grožinę, akademinę, bet ir privalomąją mokyklinę literatūrą. Šiuo metu virtualioje bibliotekoje ELVIS talpiname per 80 proc. privalomosios mokyklinės literatūros, pritaikytos skaitymo sunkumų turintiems vaikams. Esame suinteresuoti, kad apie garsines knygas žinotų ne tik disleksiją turintys vaikai ir jų artimieji, bet ir akademinė bendruomenė.
 2. Disleksijos stovykla. Vasarą, kartu su DYSLEXIA centru, bibliotekoje organizuojama savaitę trunkanti dienos stovykla disleksiją turintiems vaikams.

Daugiau apie disleksiją:

Tinklaraštis apie skaitymo sutrikimus

DYSLEXIA centras

Mokymosi ypatumų centras Labirintas

S.197

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"