Peršokti į pagrindinį turinį

Ką žinome apie Brailio rašto standartą?

Ką žinome apie Brailio rašto standartą?

Skaitymo Brailio raštu konkursas yra tapęs neregių bendruomenės kultūriniu išskirtinumu bei ilgamete tradicija. Šiemet su LKT parama įgyvendintas projektas „Tarp tradicijos ir modernumo: 55 metai su Brailio raštu“ ne tik suteikė galimybę jubiliejiniam skaitymo Brailio raštu konkursui, bet ir padėjo šviesti visuomenę apie Brailio raštą bei jo panaudojimo galimybes.

2019 m. buvo išleista standarto LST ISO 17049:2017 „Prieinamas dizainas. Brailio rašto naudojimas ant ženklų, įrangos ir prietaisų“ redakcija lietuvių kalba. 2020 m. buvo parengtas nacionalinis priedas „Lietuvių kalbai pritaikyta Brailio rašto ženklų sistema“. Lietuviškasis Brailio rašto standartas didžiųjų leidėjų Brailio raštu sutarimu įsigaliojo 2021 m. pradžioje, todėl šviečiamosios veiklos buvo ypač reikalingos ir savalaikės.

Projekto įgyvendinimo metu sukurtas išsamus mokomasis filmas „Nuo taško iki taško: viskas apie Brailio raštą“, pateikiantis informaciją įvairiais Brailio rašto naudojimo aspektais. Mokomojo filmo pagrindu sukurti 6 trumpi ir informatyvūs teminiai vaizdo siužetai, trys iš jų – animaciniai: „Trumpa Brailio rašto istorija“, „Brailio raštas. Tinkami ir netinkami sprendimai“, „Brailio raštas technologijose“, „Brailio rašto standartas“, „TAIP Brailio raštui“, „Kaip gimsta spauda Brailio raštu“.

Kviečiame į filmo „Nuo taško iki taško: viskas apie Brailio raštą“ peržiūrą čia: https://www.youtube.com/watch?v=tGhtdlXZxHo&t=6s

Skaitymo Brailio raštu konkursas kaip ir visuomet vyko dviem etapais: surengti 5 atrankiniai-regioniniai konkursai bei 1 finalinis-respublikinis konkursas Vilniuje. Laureatais tapo su Bralio raštu labiausiai susidraugavę mūsų skaitytojai: Vitalija Petkutė, Grigas Sakalis ir Nerijus Jasas.

Šiemet skaitymo Brailio raštu konkursas sutapo su 55 metų bibliotekos jubiliejumi. Tokia gražia proga birželio 17 d. visa bibliotekos bendruomenė buvo pakviesta į VU Botanikos sodo Kairėnų skyrių, kur galėjo pasimėgauti ekskursija po gėlynus, išsiilgtu gyvu bendravimu bei renginį vainikavusiu multiinstrumentininko Sauliaus Petreikio ir jo grupės koncertu „Pasaulio instrumentai“.

Ne visi norintieji galėjo atvykti į Vilnių, todėl kultūrinių renginių (ypač juntamų pandemijos fone) stygiui kiek sušvelninti buvo organizuoti bendruomenės kultūriniai renginiai 5 miestuose. Juose dalyvavo ne tik bendruomenės, bet visų Lietuvos žmonių mylimi menininkai: J. Šalkauskas, J. Gaižauskas, E. Jackaitė, N. Bėčiūtė, Ž. Tadaravičienė, todėl renginiai buvo anšlaginiai ir lydimi kuo šilčiausių atsiliepimų.

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"