Peršokti į pagrindinį turinį

Kaip atpažinti prieinamą leidinį? Ieškokite šio ženklo!

Kaip atpažinti prieinamą leidinį? Ieškokite šio ženklo!

Jau visai netrukus – nuo 2024-ųjų – Lietuvos leidėjai turės galimybę gauti prieinamo leidinio ženklą-sertifikatą, kuris skaitytojams padės atpažinti ir lengviau rasti prieinamus skaitmeninius tekstinius leidinius el. prekybos ar skaitymo platformose.

Ženklą „Prieinamas leidinys. Sertifikuota LAB“ suteiks Lietuvos audiosensorinė biblioteka, kurioje kuriama prieinamų leidinių sertifikavimo sistema – vienintelė tokia Lietuvoje.

Prieinamo leidinio bruožai:

  • tekstą atpažįsta ekrano skaitymo programinė įranga (paprastai ja naudojasi regos negalią ar disleksiją turintys žmonės);
  • iliustracijos, grafikai, diagramos lydimos alternatyvaus teksto ar garsinio vaizdavimo;
  • patogu naršyti – yra aktyvus turinys, nuorodos, išnašos;
  • jei leidinys įgarsintas – garsas sinchronizuotas su tekstu;
  • naudojamas draugiškas (beserifis) šriftas;
  • priklausomai nuo skaityklės turimų funkcijų, suteikiama galimybė pasikeisti kontrastą, teksto dydį, lygiavimą, tarpus tarp raidžių ir eilučių.

Sertifikuoto prieinamo leidinio ženkle ant baltos spalvos fono – turkio spalvos apskritimas. Apskritime šonu guli didžioji raidė A (tai žodžio „accessibility“ (liet. „prieinamumas“) pirmoji raidė ir apskritai – teksto simbolis). Dėl tokio A įterpimo į apskritimą šis panašus į atmerktą akį. Šalia logotipo užrašas: „Prieinamas leidinys. Sertifikuota LAB“.

Šį ženklą sukūrė Ignas Kozlovas, agentūros „Nebraska“ kūrybos vadovas: „Prieinamų leidinių sertifikavimo ženkle sąmoningai vengėme įprastai naudojamų simbolių – varnelės ar prieinamumą simbolizuojančios žmogaus figūros. Mūsų tikslas buvo sukurti ženklą, kuris ne tik pažymėtų prieinamą leidinį techniškai, bet ir kalbėtų apie jo suteikiamas galimybes – matyti, žiūrėti, skaityti būdais, kurių spausdinta knyga nesuteikia. Dėl to labai sąmoningai buvo pasirinktas akies motyvas, savyje koduojantis A – „Accessibility“ (angl. „prieinamumas“)“.

Prieinamų leidinių tikslas – užtikrinti galimybę visiems skaitytojams (tarp jų – ir negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto) leidinį įsigyti tuo pačiu metu, tuo pačiu būdu ir už tą pačią kainą. Nes prieinamas leidinys – tai viena knyga skirtingiems skaitymo poreikiams.

Ar Jūsų skaitmeninis leidinys prieinamas? Konsultuotis galima su LAB specialistais el. paštu itraukiojileidyba@labiblioteka.lt arba telefonu +370 658 21387.

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"